Mistrzostwa w ratownictwie. Które drużyny wygrały?

14 Września 2018, 22:24

Blisko 40 zespołów z całej Polski wzięło udział w Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”. Wiemy kto w tym roku wypadł najlepiej!

W tym roku na podium stanęły ekipy:

1. McKinsey EMEA Shered Services sp. z o.o.

2. TI Poland sp. Z o.o. Wieprz

3. Gillette Poland International sp. Z o.o.

Prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo wysokie. Dlatego ogromne znaczenie mają wiedza i praktyczne umiejętności ratownicze. Wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, których tegoroczna edycja zgromadziła blisko 40 zespołów z całej Polski.

Ewakuacja z płonącego budynku, atak terrorystyczny, wypadek w warsztacie stolarskim, zatrzymanie akcji serca, krwotoki i rany, oparzenia, złamania, amputacje urazowe czy współpraca ze służbami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – to tylko niektóre z zadań, z którymi zmierzyli się uczestnicy 11. edycji zawodów w zakresie udzielania pierwszej pomocy „Bezpieczna Firma”, organizowanych przez Akademię Ratownictwa Medicover.

Prawdopodobieństwo, że jako uczestnicy lub obserwatorzy wypadku staniemy przed koniecznością udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy jest bardzo wysokie (blisko co druga osoba deklaruje, że była w przeszłości świadkiem wypadku drogowego). Podczas mistrzostw „Bezpieczna Firma” odwzorowujemy realne sytuacje, z którymi każdy z nas może się spotkać w codziennym życiu czy pracy. Realizmu dodaje im charakteryzacja, scenografia, sprzęt ratowniczy oraz współpraca z profesjonalnymi służbami. To wszystko pozwala uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w warunkach kontrolowanego stresu, pod okiem instruktorów ratownictwa – mówi Ireneusz Urbanke, Kierownik Pogotowia i Hotline Medicover. 

Mimo to wielu z nas ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. To także bardzo ważny sygnał dla pracodawców, którzy coraz częściej w standardowe szkolenia z BHP włączają praktyczne ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy.

Jak pokazują statystyki, blisko 15,9 tys. osób zostało poszkodowanych tylko w wypadkach przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku – podkreśla Ireneusz Urbanke. – Dlatego szkolenia z pierwszej pomocy mogą być dostosowane do potrzeb konkretnych grup odbiorców – w tym pracowników z branż szczególnie narażonych na urazy, takich jak budownictwo, wytwórstwo przemysłowe czy logistyka. Zaangażowanie pracowników w profesjonalne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy jest kluczowym elementem budowania świadomości społecznej – dodaje ekspert Medicover Polska.

Jednak decydując się na warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Zajęcia powinni prowadzić instruktorzy z doświadczeniem, którzy oprócz wiedzy merytorycznej z zakresu ratownictwa posiadają dydaktyczne przygotowanie poparte specjalistycznymi kursami. Warto zwrócić uwagę na sprzęt, z którego korzysta kadra podczas szkolenia – uczestnicy powinni ćwiczyć, korzystając z fantomów, defibrylatorów AED, kołnierzy i desek ortopedycznych oraz wyposażonych apteczek, spełniających niezbędne wymagania. Kluczowe są ćwiczenia, symulacje, pozoracje, które odwzorowując rzeczywiste wypadki, pozwalają uczestnikom sprawdzić się w działaniu – dodaje Ireneusz Urbanke.

Realizowany od 2006 r. przez Akademię Ratownictwa Medicover projekt „Bezpieczna Firma” jest elementem działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo życia i zdrowia wśród pracowników, klientów oraz społeczności lokalnych. Niezwykle ważne w szkoleniu są ćwiczenia i praktyka, które pozwalają uczestnikom odnaleźć się w realnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dlatego organizatorzy mistrzostw szczególną uwagę uczestników skupiają na szybkim i efektywnym niesieniu pomocy.

AK/inf. prasowa
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz