Co z POZ po 30 września?

17 Września 2018, 12:33 poz

Narasta niepokój w związku z sytuacją w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. W miniony weekend lekarze rodzinni zrzeszeni w szesnastu związkach pracodawców należących do Federacji Porozumienie Zielonogórskie dyskutowali o przyszłości swoich placówek podczas telekonferencji zorganizowanych przez władze FPZ.

 

Największa organizacja zrzeszające pracodawców podstawowej opieki zdrowotnej nie kryje, że powodów do obaw jest wiele. Wśród najważniejszych eksperci FPZ wskazują m.in. zagrażająca placówkom nacjonalizację prywatnych podmiotów POZ, wchodzącą w życie ustawa o POZ, chaos interpretacji prawnych związanych z RODO, a także eksperymenty związane z wdrażaniem nowych systemów informatycznych (chodzi m.in. o e-ZLA, jak e-recepty).

Lekarze zwrócili również uwagę na rosnące problemy demograficzne, a co za tym idzie starzejącą się kadrę lekarską oraz wyzwania związane ze wiekiem pozostałego personelu medycznego. Obawy środowiska budzą również rosnące z roku na rok koszty działalności podmiotów leczniczych. Zdaniem władz Federacji Porozumienie Zielonogórskie zwiększenie obowiązków specjalistów medycyny rodzinnej nie idzie również w parze z zabezpieczeniem odpowiedniego finansowania tego sektora ochrony zdrowia.

W ocenie Jacka Krajewskiego, prezesa FPZ, od dłuższego czasu udział podstawowej opieki zdrowotnej - jako jedynej dziedziny ochrony zdrowia - nie zwiększył się w podziale środków NFZ. - Od blisko 15 lat walczymy o poprawę jakości leczenia naszych pacjentów oraz o dobre warunki pracy lekarzy w POZ. Ten trud się opłaca - od lat specjaliści medycyny rodzinnej są pozytywnie oceniani przez Polaków - mamy zaufanie społeczne, mamy świadomość, że jesteśmy fundamentem opieki zdrowotnej. Opieki, która targana kolejnymi zmianami władz resortowych poddawana jest eksperymentom mającym głownie na celu poprawę statystyk kolejkowych- ocenił Jacek Krajewski.

Czy można spodziewać się zatem kolejnych perturbacji i protestu ze strony lekarzy zrzeszonych w FPZ? W trakcie konferencji Marek Twardowski, wiceprezes FPZ, podkreślił, że do dziś nie uzgodniono z lekarzami poz żadnych warunków pracy i płacy lekarzy w POZ, które miałyby wejść w życie od 1 października 2018 r. - Przypominam, że obecnie obowiązujące aneksy kończą się 30 września – przestrzegł Marek Twardowski.

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz