ZZPF rozpoczyna projekt szkolenia farmaceutów

17 Września 2018, 15:14 apteka farmaceuta leki

W polskich aptekach drzemie ogromny potencjał farmaceutów, którzy powinni aktywnie angażować się projekty z obszaru opieki farmaceutycznej. Związek Zawodowy Pracowników Farmacji chcąc pobudzić aptekarzy do dalszego rozwoju proponuje udział w szkoleniach zorganizowanych we współpracy z kanadyjskim Szpitalem Dziecięcym w Ottawie.

Farmaceuci podkreślają, że u podwalin inicjatywy „ZZPF: Farmaceuci Bez Granic” leży głębokie przekonanie o konieczności zaangażowania swojej grupy zawodowej w świadczenie szerokiego wachlarza usług zdrowotnych, które jednocześnie powinny stać się świadczeniami gwarantowanymi finansowanymi. ZZPF chce czerpać z najlepszych wzorców – dlatego też organizacja zdecydowała się na współpracę z kanadyjskim Szpitalem Dziecięcym w Ottawie.

Przedstawiciele polskiej organizacji oraz farmaceuci z kanadyjskiej placówki opracują program szkoleń dla polskich farmaceutów, którzy obejmować będzie cykl wykładów poświęconych szeroko rozumianej opiece farmaceutycznej sprawowanej nad pacjentami pojawiającymi się w aptekach ogólnodostępnych, jak również na oddziałach szpitalnych w ramach opieki nad osobami hospitalizowanymi. „W ostatnich latach, rola farmaceutów w Kanadzie wzrosła do tego stopnia, że są na pierwszym miejscu w rankingu zawodów zaufania publicznego.

Farmaceuci są coraz częściej angażowani w świadczenie szerokiego wachlarza usług, z których wiele finansowanych jest przez rząd. Obejmują one rzucanie palenia, kontrolę masy ciała, „MedsChecks” (podobne do przeglądu stosowania leków, przychodnie prowadzące leczenie przeciwzakrzepowe oraz opiekę paliatywną). Po przeprowadzeniu oceny kształcenia w Polsce, nasz zespół zagranicznych ekspertów utwierdził nas w przekonaniu, że trzeba podać wiedzę dla farmaceutów inaczej”- podkreślili pomysłodawcy projektu edukacyjnego.

Szkolenia mają się odbywać zarówno w Warszawie, jak również w wybranych lokalizacjach na terenie całej Polski. Do pierwszej oceny działania polskich aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych doszło kilka dni temu podczas wizyty dr Regisa Vaillancourt’a – profesora Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie w Toronto. Kanadyjski ekspert zapoznał się działalnością polskich farmaceutów i wskazał, w jakich kierunkach powinien rozwijać się system świadczeń udzielanych przez aptekarzy. Jego zdaniem obecny model edukacji farmaceutów powinien bazować na komunikacji aptekarzy z pacjentem. W tym duchu mają się też odbywać szkolenia w ramach nowego projektu zaproponowanego przez ZZPF.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz