Cieszyński o e-zdrowiu: budujemy fundament, na którym oprzemy usługi dla pacjentów...

18 Września 2018, 10:20 Janusz Cieszyński Ministerstwo Zdrowia

Budujemy taki fundament, na którym będziemy mogli oprzeć kolejne usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków - mówił o informatyzacji systemu ochrony zdrowia wiceminister Janusz Cieszyński we wtorek w Sopocie podczas Forum e-zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że Sopot, Trójmiasto od wielu lat było taką bramą do Polski, którą kiedyś wpływały statki z towarami, a dziś przybywają nowe pomysły z całego świata, inspiracje do działania i rozwiązania dla tych najtrudniejszych problemów.

- Wszyscy, którzy tu siedzimy zajmujemy się dziedziną, której prędzej czy później nie będzie. Wkrótce nie będzie e-zdrowia, bo to zdrowie połknie to "e", tak samo jak bankowość połknęła to "e" - stwierdził J. Cieszyński. Podkreślił, że to doskonała wiadomość dla wielu grup, m.in. dla pacjentów, którzy czekają na rozwiązania informatyczne, które uczynią leczenie prawdziwie spersonalizowanym.

- To doskonała wiadomość także dla lekarzy, którzy spod klawisza myszki lub innego dotykowego ekranu będą mogli dostać się do petabajtów informacji na temat tego, jak skutecznie leczyć i te petabajty, będą dostępne, tak jak teraz w szpitalnym archiwum w postaci stosu dokumentów, tylko po prostu na jednym ekranie, gdzie będzie wszystko jasno pokazane - mówił.

Skorzystają farmaceuci, dyrektorzy szpitali, NFZ

- Farmaceuci będą mogli świadczyć opiekę farmaceutyczną, będą mogli wejść na wyższy poziom. Dyrektorzy szpitali będą widzieli jak pieniądz wędruje za pacjentem po korytarzach tego szpitala - dodał.

- Pracownicy NFZ, którzy będą wiedzieli do której kieszeni tych dyrektorów sięgnąć, aby jeszcze lepiej zarządzać pieniędzmi, które im powierzono. Wiceprezes Funduszu Adam Niedzielski, któremu premier Mateusz Morawiecki rzucił na barki ciężar transformacji NFZ w organizację opartą na danych. Wiceprezes nazywa to działaniami na rzecz efektywności - mówił wiceminister.

Jak zaznaczył w maju tego roku, po dziesięciu latach, udało się wystawić pierwszą e-receptę. - Za miesiąc będzie pierwsze e-skierowanie, a w przyszłym roku wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej. Te trzy kamienie milowe to dopiero początek, to zbiór jeszcze nie do końca uporządkowanych informacji - ocenił.

Usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków...

- Budujemy taki fundament, na którym będziemy mogli oprzeć kolejne usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków.
Te dzisiejsze wyzwania za kilka lat znikną, ale eksperci będą wiedzieli, że ważne jest to, co leży u podstaw, ta stabilność - pokreślił J. Cieszyński. Wskazał, że ważne jest słuchanie także głosu ekspertów spoza Polski, gdzie takie rozwiązania w zakresie e-zdrowia już funkcjonują.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała przypomniał, że Forum e-zdrowia odbywa się już po raz trzeci.  - Bez efektywnych systemów nie jesteśmy w stanie oszacować co się dzieje i zaplanować działań, aby sprostać potrzebom - zaznaczył.

- Jako pacjenci jesteśmy otwarci na rozwiązania, które ułatwiają nam poruszanie się po systemie ochrony zdrowia. Dziś jest tylko pytanie: jak? jak to robić najszybciej i najefektywniej dla dobra pacjentów? - dodał.

Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski wskazywał z kolei, że dziś nie mamy prawa wykonać kroku wstecz. - Za chwilę e-zdrowie będzie immanentną częścią zdrowia. Trzeba rozmawiać o przyszłościowych rozwiązaniach, abyśmy nie wdrażali rozwiązań, które w chwili wprowadzania są już przestarzałe - przestrzegał. Jak ocenił, potrzebny jest system kompleksowy, oparty o pacjentocentryczność.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz