Psycholodzy w sobotę przemaszerują ulicami Warszawy

18 Września 2018, 11:30 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

W sobotę 22 września, przy okazji ogólnokrajowej manifestacji OPZZ psycholodzy wręczą minister Elżbiecie Rafalskiej list otwarty. Przedstawiciele zawodu zrzeszeni w OZZP po raz kolejny chcą zaapelować o podjęcie rozmów nt. pilnego uregulowania zawodu. - Wzywamy Panią Minister Elżbietę Rafalską do jak najszybszego wznowienia prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów brzmi komunikat OZZP.

To już kolejny apel psychologów. W ubiegłym tygodniu petycję o wsparcie ich starań OZZP skierował do premiera Mateusza Morawickiego, wcześniej także do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Psycholodzy oczekują podjęcia pilnych działań

- Liczymy na możliwość osobistego spotkania z Panią Minister tego dnia i wysłuchanie naszej argumentacji. Jak dotąd, mimo naszych próśb nie było to możliwe, a otrzymana z Ministerstwa odpowiedz na nasze pismo nie zawierała propozycji podjęcia dialogu i rozwiązania problemu - mówi Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

- Psycholodzy od 17 lat bezskutecznie walczą  o stworzenie i przyjęcie przez Sejm RP uregulowań prawnych zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód psychologa. Będąc organizacją reprezentującą ten zawód z dużym niepokojem i smutkiem przyglądamy się szkodom, jakie ponoszą polscy obywatele z powodu braku ustawy o zawodzie psychologa. W związku z powyższym chcemy poinformować oficjalnie, że w dniu 22 września 2018 roku psychologowie spotkają się przy rondzie De Gaulla o godz. 10.30 i przejdą Alejami Jerozolimskimi, ulicą Bracką i Nowogrodzką pod gmach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wspólnie złożyć list otwarty do Pani Minister Elżbiety Rafalskiej - informuje wiceprzewodnicząca OZZP Katarzyna Sarnicka.

Psycholodzy liczą, że wezwanie do podjęcia rozmów przyczyni się do zainicjowania działań zmierzających do prawnego uregulowania zawodu psychologa. - Mamy także nadzieję, że dzięki tej akcji uda się zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na niepokojący problem braku czynnej ustawy o zawodzie psychologa - uważa Katarzyna Sarnicka, dodając, iż brak uregulowań prawnych godzi w dobro polskiego społeczeństwa, szczególnie grup najsłabszych - dzieci, osób chorych psychicznie, niepełnosprawnych. Nie chcemy się godzić na tę sytuację.

Co znajdzie się w liście?

List otwarty do minister Elżbiety Rafalskiej zawierał będzie m.in. wezwanie do spotkania z psychologami, ustalenie aktualnego stanu odnośnie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, omówienie możliwości współpracy z MRPiPS oraz podkreślenie negatywnych skutków braku czynnej ustawy dla polskiego społeczeństwa, pacjentów, osób korzystających z pomocy psychologa.

Przeszkodą unijne przepisy?

- MRPiPS wstrzymało prace nad nowym projektem ustawy powołując się na konieczność dostosowania polskiej ustawy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej reguły proporcjonalności. Wspomniana dyrektywa nie powstała do dnia dzisiejszego, a przyjęcie założenia, że jest ona niezbędna do wszczęcia prac nad nowym projektem ustawy o zawodzie psychologa skutecznie zablokowało możliwość uregulowania sytuacji prawnej psychologów w Polsce. Brak tej dyrektywy w żaden sposób nie przeszkodził, aby stworzyć i przegłosować ustawę o zawodzie fizjoterapeuty - uważają psycholodzy.

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

barba Wtorek, 18 Września 2018, 16:16
Przede wszystkim w Ministerstwie Polit.Społ.i Rodziny powinniśmy być konsultantami wprowadzanych ustaw o "rodzeniu dzieci na akord",zasiewaniu obowiązku religijności,wrogości ,przyzwalaniu na agresję,faszyzm itd.Mamy ogromną wiedzę merytoryczną,która jest traktowana jak żart przez zadufanych w sobie ministrów i partyjniaków.