Jak zminimalizować ryzyko zakażeń w szpitalach?

18 Września 2018, 12:20 szpital

Nawet 25 razy mniejsze stężenie zanieczyszczenia bakteryjnego można uzyskać dzięki wymianie suszarek na ręczniki papierowe- donoszą badania przeprowadzone w szpitalach przez prof. Marka Wilcoxa z Uniwersytetu w Leeds.

Badanie zrealizowano na zlecenie  Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Papierniczych. Badanie przeprowadzono  było prowadzone w szpitalach klinicznych we Francji, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii i badało stopień zanieczyszczenia środowiska w łazienkach szpitalnych potencjalnymi patogenami bakteryjnymi w zależności od metody osuszania dłoni.  Wyniki badań wskazują, że odnotowano częstsze występowanie kolonii bakterii opornych na antybiotyki – w tym MRSA oraz enterokoki oporne na ESBL- w łazienkach gdzie zamontowane były urządzenia osuszające ciepłym strumieniem powietrza.

Za obiekt badań w każdym szpitalu brano dwie łazienki– każda miała dozowniki ręczników papierowych oraz suszarki ze strumieniem powietrza, ale w danym czasie dostępna była tylko jedna metoda osuszania dłoni. Z łazienki korzystali pacjenci, goście i personel szpitala. W badaniu naprzemiennym porównywano poziom zanieczyszczenia w każdej łazience przez okres 12 tygodni. Podczas badania przeprowadzono w sumie 120 sesji pobierania próbek w każdym z trzech szpitali. 

Ręczniki nawet 25 razy bardziej bezpieczne od suszarek

Wyniki badań wykazały, że zanieczyszczenie bakteryjne było mniejsze w łazienkach, w których używane były ręczniki papierowe, niż w łazienkach z suszarkami. Całkowity odzysk bakterii był większy z powierzchni zewnętrznej suszarek niż z dystrybutora ręczników we wszystkich trzech ośrodkach (odpowiednio mediana 100–300 w porównaniu z 0–10 jednostek tworzących kolonię (jtk), wszystkie p < 0,0001).

 Odkryliśmy, że stopień rozprzestrzeniania mikroorganizmów może być 25 razy większy w przypadku suszarek ze strumieniem powietrza niż w przypadku stosowania jednorazowych ręczników papierowych - mówił  prof. Wilcox o wynikach badań.

- Dzięki temu badaniu mamy dowody, że suszarki ze strumieniem powietrza rozprzestrzeniają większą liczbę bakterii – mówił prof. Wilcox. „To najnowsze badanie pokazuje, że ręczniki papierowe stanowią najbardziej higieniczny sposób osuszania dłoni i minimalizują rozprzestrzenianie bakterii, w tym także MRSA, enterobakterii i enterokoków po wizycie w łazience - podsumowywał. 

Polecamy również:

Sanepid: szpitale zagrażają zdrowiu pacjentów

Zapobieganie zakażeniom szpitalnym: MZ przygotowuje standardy

Superbakteria jest już w prawie wszystkich warszawskich szpitalach

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz