Coraz bliżej donosowej szczepionki przeciwko grypie

19 Września 2018, 10:56 grypa choroba przeziebienie temperatura

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto rekrutację uczestników do badania klinicznego nad donosową szczepionką przeciwko grypie. Próba kliniczna wspierana jest przez dwie rządowe agendy National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) oraz National Institutes of Health.

 

Naukowcy liczą, że uda im się zrekrutować 50 uczestników – z których połowa otrzyma badany preparat, natomiast druga połowa dostanie nieaktywny rozwór soli fizjologicznej. Badanie ma zostać przeprowadzone na zdrowych dzieciach oraz nastolatkach w wieku 9-17 lat. Jednocześnie po trzech miesiącach od aplikacji preparatu donosowego wszyscy ochotnicy otrzymają wstrzyknięcie domięśniowe zarejestrowanej, czterowalentnej szczepionki przeciw grypie sezonowej- bez względu na to czy otrzymali testowany preparat czy placebo.

- Mamy nadzieję, że nowy rodzaj szczepionki przeciwko grypie, taki jak testowany w tej próbie, zapewni ochronę pacjentom, nawet jeśli jego składniki nie będą idealnie dopasowane do obecnie krążących szczepów wirusa grypy - powiedział Anthony S. Fauci dyrektor NIAID. Testowana szczepionka wytwarzana jest przez spółkę FluGen i zawiera szczep wirusa grypy sezonowe – H3N2. Dotychczasowe badania na modelu zwierzęcym wykazały, że podana donosowo szczepionka nie wywołuje choroby, natomiast w przypadku organizmu ssaków wywołał silną odpowiedź immunologiczną.

Jednocześnie naukowcy potwierdzają, że badania fazy 1 przeprowadzone na osobach dorosłych potwierdziły bezpieczeństwo nowego preparatu. Równolegle do badań fazy 1 na dzieciach i nastolatkach forma prowadzi również próbę kliniczną 2 fazy na osobach dorosłych.

 

AM

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz