Fizjoterapia to korzyści efektywnościowe jak i finansowe dla systemu (wideo)

08 Września 2018, 5:18 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja dziecko

-Pacjenci z oddziałów chirurgicznych, ortopedycznych czy pediatrycznych, mogą być wypisywani dużo szybciej, jeżeli wykorzystamy potencjał fizjoterapeuty. Tak jak się to dzieje we wszystkich krajach świata - mówił w rozmowie dla Polityki Zdrowotnej, Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Czy fizjoterapeutom należy się więcej uprawnień? W jaki sposób resort może oszczędzić wykorzystując w pełni potencjał fizjoterapeutów?

Średnia wieku fizjoterapeutów Polskich jest o kilkadziesiąt lat niższa niż średnia wieku lekarzy czy pielęgniarek. Ponad 75 proc. fizjoterapeutów jest w wieku do 40 r. życia. Po 50 r. życia jest tylko 6 proc. fizjoterapeutów. Jesteśmy zatem najmłodszym zawodem medycznym w Polsce, którego potencjał jest ogromny i powinien zostać odpowiednio wykorzystany. Przede wszystkim powinny być nam nadane nowe kompetencje po to, aby odciążyć pracę np. lekarzy, którzy nie musza wykonywać wszystkich zadań zawodowych. Tak też się dzieje w wielu krajach Europejskich i na świecie. Od Australii po Stany Zjednoczone, Kanadę, Wlk. Brytanie, Irlandię, Belgię, Norwegię, Szwecję, a nawet Litwę. Co to da? Przede wszystkim znaczne oszczędności dla systemu.

Kolejna rzeczy, która w Polsce jest całkowicie nie wykorzystywana to profilaktyka. Profilaktyka schorzeń cywilizacyjnych -profilaktyka pierwotna, a także profilaktyka wtórna- czyli leczenie przy pomocy fizjoterapii chorób cywilizacyjnych, które w Polsce niestety nie istnieje. Na przykład w takich chorobach jak nietrzymanie moczu u kobiet, które wynosi minimum 2 mln osób. 75 proc tych przypadków podlega dzięki fizjoterapii skutecznemu leczeniu. W wielu przypadkach to schorzenie może być całkowicie wyleczone.

Mówimy też o 5 mln ludzi, którzy chorują na astmę, którzy bez regularnego wysiłku fizycznego szybciej muszą zrezygnować z pracy. Przez chorobę mają gorszą wydolność, jakość życia i przestają w pełni realizować swoje role społeczne. Co najgorsze, jeśli przeprowadzimy ankietę między tymi pacjentami i zapytamy się ilu z nich miało w ogóle kontakt z fizjoterapeutą, okaże się, że ta liczba nie przekracza 1 procenta.

Można powiedzieć, że fizjoterapia przede wszystkim bardzo się opłaca. Będąc tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy o tym chcemy mówić. O tym, że pacjenci z oddziałów chirurgicznych, ortopedycznych czy pediatrycznych, mogą być wypisywani dużo szybciej, jeżeli wykorzystamy potencjał fizjoterapeuty. Tak się dzieje we wszystkich krajach świata.

Fizjoterapia jest tania, dlatego że płacimy tak naprawdę tylko i wyłącznie za umiejętności i wiedzę fizjoterapeuty. Nie wymagamy wysokospecjalistycznego sprzętu – on jest potrzebny bardzo rzadko w przeciwieństwie do innych dziedzin medycyny. To powoduje, że fizjoterapia po prostu się opłaca.

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz