Ł. Szumowski: Agencja Badań Medycznych ma służyć m.in. niekomercyjnym badaniom

19 Września 2018, 13:25 Laboratorium

Agencja Badań Medycznych ma służyć m.in. niekomercyjnym badaniom medycznym. Potrzebujemy narzędzia, aby zorganizować i sfinansować takie badania. W tej chwili większość badań klinicznych w Polsce jest sponsorowana przez firmy, w związku z tym grupy pacjentów, które nie są "targetem ekonomicznym", pozostają poza nawiasem najnowszych badań klinicznych, np. choroby rzadkie czy pediatria - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

W miniony piątek projekt o utworzeniu ABM pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów. Resort zdrowia zakłada, że projektem ustawy w połowie listopada zajmie się Sejm, a Agencja zacznie funkcjonować w I kwartale 2019 r.

- Grupy wykluczone będą wreszcie objęte badaniami. Na świecie niekomercyjne badania, czyli sponsorowane przez państwo, to jest około dwudziestu kilku procent, a u nas takie badania są robione na poziomie 1 procenta. W związku z tym musimy dogonić Europę w tym zakresie - zaznaczył minister zdrowia.

Czym jeszcze zajmie się ABM?

- Agencja zajmie się badaniami, które wymyślą lekarze, badacze, pacjenci z Polski. Będzie również prowadziła badania dla Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, aby potwierdzić czy w danej grupie w polskim systemie dana technologia medyczna jest kosztowo efektywna - wyjaśnił minister. - Agencja potrzebna jest do prowadzenia racjonalnej polityki zdrowotnej - dodał.

- Niektóre topowe pisma medyczne pokazały, że np. leki, które wydawało się, że będą świetnie działać, jak weszły do powszechnego użycia, tzw. real life, po prostu nie działały tak, jak powinny. Potrzebujemy więc agencji, która zweryfikuje czy w polskiej populacji, u polskich pacjentów ten lek, ta technologia będą działać - zaznaczył Ł. Szumowski.

W opinii ministra, brakuje też ośrodka, który robi badania populacyjne, np. porównuje między regionami zapadalność na niektóre choroby. - Chodzi o badania własne Agencji, czyli te, które rada i zarząd uzna za istotne w świetle ostatnich badań, doniesień. To badania, które można prowadzić z innymi międzynarodowymi agencjami - podkreślił minister.

Ile to będzie kosztować?

Budżet Agencji ma wynieść początkowo 50 mln zł, jednak w ciągu 10 lat ma wzrosnąć do ok. 1 mld zł. Połowa tej kwoty ma pochodzić z budżetu państwa z działu nauka, a połowa z odpisu z NFZ. 

ABM partnerem na arenie międzynarodowej

Minister zdrowia widzi też inną rolę dla ABM.  - Wszystkie liczące się kraje mają centralne agencje medyczne i potrzebują partnera na poziomie centralnym - wskazywał minister podając przykład współpracy międzynarodowej w ocenie np. efektywności danego rozwiązania w różnych populacjach.

Jak zaznaczył, Agencja jest także potrzebna, aby wypromować wysokiej jakości polskie badania na międzynarodowym salonie naukowym. 

W ocenie ministra, Polska jest atrakcyjnym krajem dla dużych graczy, bo mamy scentralizowane bazy danych w NFZ. - Żeby wymyślić coś na chorobę rzadką możemy ściągnąć dane wszystkich pacjentów chorujących na konkretną chorobę - podkreślił. 

- Chcemy, aby firmy mogły też zlecić Agencji komercyjne badania lub robić wspólne badania - podkreślił Ł. Szumowski. - W medycynie na świecie nie ma nigdzie dobrych innowacji bez współpracy z biznesem - dodał.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz