Dane o liczbie lojalek podpisanych przez lekarzy – do końca września

19 Września 2018, 15:29 lekarze szpital

Do końca września powinny być znane pełne dane o liczbie lekarzy specjalistów, którzy podpisali tzw. lojalki w zamian za wyższe wynagrodzenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenia, że zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród specjalistów jest bardzo różne.

Jak mówił Ł.Szumowski na spotkaniu z dziennikarzami, paradoksem jest to, że w mniejszych szpitalach powiatowych i wojewódzkich chętnych lekarzy specjalistów składających takie deklaracje jest mniej, niż w dużych szpitalach wysokospecjalistycznych.

Pełne dane o tym, gdzie i w jakich specjalizacjach lekarze podpisali najwięcej i najmniej lojalek resort zdrowia będzie miał do końca miesiąca. Wówczas będzie też można oszacować dokładnie koszt tego rozwiązania.

Co z konsultacjami?

Ł.Szumowski zwrócił uwagę, że być może w koszyku świadczeń powinno powstać nowe świadczenie. Chodzi o konsultacje, na które lekarze jeżdżą do innych szpitali. Według ministra, nieuregulowany jest statut lekarza konsultanta, który jeździ do innych szpitali na konsultacje konkretnych przypadków.

Ile pielęgniarek wykazano do podwyżek?

Minister przyznał, że NFZ nie ma też nadal danych o liczbie pielęgniarskich etatów. Dane te mają być podstawą do przekazania pieniędzy na podwyżki dla tej grupy zawodowej. Placówki miały je przekazać do Funduszu do 14 września, jednak jak poinformował Ł.Szumowski NFZ wydłużył ten termin do 21 września.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz