KOWAL: CSIOZ do Izby Aptekarskiej ws. zakupu skanerów do aptek

20 Września 2018, 11:48 Apteka

Polska szykuje się do wdrożenia nowych zabezpieczeń przeciwko fałszowaniu leków oraz powszechnego uruchomienia e-recept. Apteki kupując nowy sprzęt powinny brać to pod uwagę. Jakie standardy powinny spełniać np. skanery? O tym poinformowało CSIOZ.

 

 

CSIOZ zwróciło się do Śląskiej Izby Aptekarskiej, aby przekazała aptekom informację, żeby przed zakupem skanerów weryfikowały czy urządzenie obsługuje oba typy standardów kodów 2D.  CSIOZ poinformowało, że identyfikatorem Krajowego Sytemu Weryfikacji Autentyczności Leków będzie kod w formacie 2D Data Matrix, zaś w procedurze awaryjnej dla realizacji e-recepty w sytuacji braku dostępu do systemu teleinformatycznego w aptece, będzie wykorzystywany identyfikator 2D- QR CODE.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w odpowiedzi skierowanej do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach poinformowało, że:
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej: http://www.nmvo.pl/ Fundacja KOWAL (Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków), która podjęła się obowiązku utworzenia w Polsce Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków (System Krajowy) określiła, iż niepowtarzalnym identyfikatorem Systemu będzie kod w formacie 2D Data Matrix, w którym zawarte będą informacje takie jak kod produktu, numer seryjny, numer partii oraz data ważności.

CSIOZ opracowało procedurę awaryjną dla realizacji e-recepty w sytuacji braku dostępności do systemu teleinformatycznego w aptece, w której to będzie wykorzystywany identyfikator 2D- QR CODE.

- Z informacji uzyskanych przez CSIOZ skanery 2D - DATA MATRIX również obsługują standard 2D - QR CODE, niemniej jednak zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie do aptek informacji, aby przed dokonaniem zakupu skanerów weryfikowały czy planowany do zakupu skaner obsługuje oba typy standardów kodów 2D (2D – QR CODE oraz 2D – DATA MATRIX) - czytamy w piśmie.

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz