Nowi przewodniczący ważnych komitetów EMA

20 Września 2018, 12:33 EMA

Violeta Stoyanova-Beninska oraz Harald Enzmann od października zasiądą na czele dwóch kluczowych komitetów Europejskiej Agencji Leków.

 

Violeta Stoyanova-Beninska pokieruje pracami Komitetu ds. Sierocych Produktów Leczniczych (COMP), natomiast Harald Enzmann pracami Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP).

Nowi przewodniczący wybrani zostali na trzyletnie kadencje podczas wrześniowych posiedzeń COMP i CHMP, a nowe obowiązki zaczną pełnić od października. Dr Violeta Stoyanova-Beninska zastąpi na stanowisku prof. Bruno Sepodsa, który dwie ostatnie kadencję piastował funkcję szefa COMP.

Na co dzień dr Stoyanova-Beninska pracuje holenderskim urzędzie Medicines Evaluation Board, gdzie pełni rolę starszego eksperta klinicznego. Od 2009 roku jest zaangażowana w prace toczące się w EMA, początkowo jako członek Scientific Advice Working Party (SAWP), a następnie od 2012 roku jako członek COMP. Po wyborze dr Violeta Stoyanova-Beninska podkreśliła, że ma świadomość wyjątkowej odpowiedzialności jaka została jej powierzona. Zadeklarowała również, pełną współpracę z wszystkimi członkami komisji i ekspertami. Współpraca ta ma opierać się na wysokim profesjonalizmie i odbywać się w duchu pełnej współpracy. - Leki sieroce i specyficzne wyzwania z nimi związane wymagają zaangażowania szerokiego grona interesariuszy- podkreśliła nowa przewodnicząca COMP i dodała, że w trakcie swojej kadencji będzie chciała wzmocnienia interakcji między COMP a innymi komitetami naukowymi EMA.

Nowy przewodniczący CHMP - Harald Enzmann - jest natomiast lekarzem, który na co dzień pracuje w niemieckim Federal Institute for Drugs and Medical Devices (BfArM). W prace CHMP zaangażowany jest od 2005 roku (w funkcji członka), natomiast od października 2016 piastował funkcję wiceprzewodniczącego CHMP. Po wyborze przyznał, że jednym z kluczowych wyzwań będzie osiągnięcie równowagi pomiędzy szybko rozwijającą się nauką i byciem elastycznym w poszukiwaniu nowych rozwiązań, a zgodnością z wcześniej podjętymi decyzjami. - Jako przewodniczący będę starał się w konstruktywny sposób eksponować poglądy członków komisji i jednocześnie zachęcić ich do większego zaangażowania w podejmowanie zgodnych decyzji - podkreślił Harald Enzmann.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz