NRL: nieprawdziwe insynuacje, że Izba "obwinia" uchodźców

20 Września 2018, 12:52 strzykawka zastrzyk szczepienie

Rozpowszechnianie insynuacji, jakoby Naczelna Izba Lekarska "winiła" imigrantów za wzrost zachorowań na choroby zakaźne jest nieuprawnioną manipulacją - podkreśliła Izba w komunikacie. Jak dodała, nie szuka winnych lecz wskazała jedynie w stanowisku dot. projektu ustawy, który znosi obowiązek szczepień, że byłoby to wysoce nieodpowiedzialne i niebezpieczne w sytuacji, gdy w Europie są ogniska chorób zakaźnych.

- W związku z pojawiającymi się w Internecie informacjami, jakoby Naczelna Rada Lekarska oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) „obwiniały” uchodźców za rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w Europie, Izba wyjaśniła, że insynuacje te są nieprawdziwe, w szczególności nie znajdują oparcia w treści stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej z 31 sierpnia 2018 r. ws. obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - czytamy na stronie Izby.

Stanowisko NRL ws. projektu opisywaliśmy tutaj: Samorząd lekarski krytycznie nt. obywatelskiego projektu o zniesieniu obowiązkowych szczepień

- W przytoczonym stanowisku NRL nie szuka osób winnych rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, lecz wskazuje, że zniesienie szczepień obowiązkowych w Polsce, w sytuacji gdy w Europie są aktywne ogniska chorób zakaźnych, byłoby wysoce nieodpowiedzialne i niebezpieczne - dodała Izba.

Jak wyjaśnia NIL, wskazując na to, że w Europie występują duże migracje ludności z obszarów, na których nie są prowadzone masowe szczepienia ochronne i gdzie występują choroby zakaźne, które dzięki szczepieniom ochronnym udało się w Polsce wyeliminować, Rada "przypomniała oczywistą zależność rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych od szybkości, swobody i skali podróżowania ludzi".

Izba zwróciła uwagę, że dla rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych nie ma żadnego znaczenia, jakie są powody pobytu osób niezaszczepionych na terenie Polski czy Europy. - Nie jest więc istotne, czy osoby te przebywają w celach turystycznych, tranzytowych, zarobkowych, azylowych - dodaje samorząd lekarski.

Nieuprawniona manipulacja

- Obecność osób przybyłych z państw, gdzie nie przeprowadza się szczepień profilaktycznych albo osób, które nie poddały się szczepieniom, zawsze zwiększa ryzyko zachorowań na choroby zakaźne, a osoby niezaszczepione są pierwszymi ofiarami choroby i następnie mogą zarażać inne osoby. Zaprzeczanie tym faktom byłoby dowodem braku podstawowej wiedzy z zakresu zapobiegania i leczenia chorób zakaźnych - podkreślił samorząd.  

Jak wskazała Izba, rozpowszechnianie insynuacji, jakoby „winiła” ona imigrantów za wzrost zachorowań na choroby zakaźne, jest nieuprawnioną manipulacją.
 
Źródło: NIL
 
BPO
 
Polecamy także:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz