Protesty przeciwko patentom na lek przeciw WZW C

21 Września 2018, 10:14 prawo przepisy

Monachium - Lekarze bez Granic i Lekarze Świata chcą walczyć z patentem dotyczącym leku na zapalenie wątroby typu C.Przed Europejskim Urzędem Patentowym w Monachium złożyli apelację odnoszącą się do patentu na lek sofosbuvir amerykańskiej firmy farmaceutycznej Gilead

Według danych lekarzy bez granic 90 procent pacjentów leczonych sofosbuwirem może być wyleczonych w ciągu 12 tygodni. Gilead ma pozycję monopolistyczną i dzięki patentowi europejskim i może ustalać wysokie ceny. Według Lekarzy bez Granic w Europie Gilead pobiera opłatę w wysokości do 43 000 € za 12-tygodniowe leczenie. W krajach, gdzie sofosbuvir nie jest chronionych patentami, leczenie wyniesie jedynie około 52 euro dzięki obecności konkurencji na rynku.
Rzecznik Europejskiego Urzędu Patentowego podkreślił, że nie chodzi o negocjacji wymiarze politycznej debaty, ale tylko pytanie, czy patent został przyznany słusznie z technicznego punktu widzenia.Rzecznik prasowy Gilead powiedział, że Sofosbuvir jest chroniony wieloma patentami. Omawiany patent nie ma wpływu na to, czy firma może wytwarzać i sprzedawać aktywny składnik w Europie. Gdyby proces odwoławczy dla Gilead zakończył się wynikiem negatywnym, firma podejmie działania, ponieważ patenty „są podstawą innowacji farmaceutycznych.”
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie WZW C jest zakażonych około 71 milionów osób, a 399.000 umiera z tej przyczyny każdego roku. W Europie 15 milionów ludzi jest przewlekle zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C; 112 500 rocznie umiera w wyniku raka wątroby lub marskości wątroby.

Źródło aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz