Szpitale odmawiają przyznawania podwyżek lekarzom z przyszpitalnych AOS

21 Września 2018, 12:38 lekarz

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierowało oficjalny list do Ministerstwa Zdrowia ws. wynagrodzeń dla lekarzy. Jak zwraca uwagę OZZL, dyrektorzy części szpitali odmawiają przyznania podwyżki lekarzom w szpitalach. Ponadto związek zgłasza ministrowi uwagę, że część dyrektorów prowadzi działania mające na celu utrudnienie skorzystania lekarzy z uprawnień do wzrostu wynagrodzenia.

"Apelujemy do Pana, aby potwierdził Pan oświadczenie, złożone przez Pana Publicznie (...)wobec kilkudziesięciu przedstawicieli największych organizacji lekarskich, że lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w szpitalach mających kontrakt z NFZ i pracujący wyłącznie w Ambulatoryjnej Opiece Zdrowotnej, prowadzonej przez ten szpital są uprawnieni do podwyżki pensji zasadniczej do kwoty 6750 zł" - zwraca się w liście Zarząd Krajowy OZZL.

Brak jednolitego przesłania

Związek oczekuje oficjalnego stanowiska ze względu na praktyki dyrektorów niektórych szpitali, którzy "odmawiają przyznania podwyżki lekarzom zatrudnionym w szpitalach i pracujących wyłącznie w przyszpitalnych przychodniach, opierając się - podobno - na stanowisku urzędników NFZ". Zdaniem OZZL taka interpretacja przepisów jest niezgodna z konstytucją oraz przepisami kodeksu pracy.

Związek zwraca uwagę na to, ze brak jednoznacznego oświadczenia w tej sprawie spowoduje chaos. Ponadto OZZL zapowiada, że w przypadku nie zmienienia nastawienia dyrektorów, wówczas związek wesprze lekarzy w egzekwowaniu przepisów prawa przez podmioty. 

Ponadto "chcemy również, aby miał Pan świadomość, że wielu dyrektorów szpitali próbuje - w różny sposób- utrudniać lekarzom skorzystanie z przysługujących im uprawnień do wzrostu wynagrodzenia" - zwraca uwagę w liście OZZL.

JK

Polecamy również:

MZ wyjaśnia zamieszanie z dziedzinami priorytetowymi i dodatkami za nie

Sejm: Czy ustawa o minimalnych wynagrodzeniach ureguluje system płac w zdrowiu?

NRL: zwiększone wynagrodzenie dla lekarzy dentystów, tak jak dla rezydentów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz