MF: na zdrowie prawie nic więcej. MZ: nie będzie zespołu RDS do zdrowia

21 Września 2018, 14:50

O finansowaniu ochrony zdrowia i przyszłorocznym budżecie państwa rozmawiali dziś na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych. Wnioski nie sa optymistyczne. Z prezentacji Ministerstwa Finansów wynika, że ani w tym roku ani w przyszłym dostrzegalnie większych pieniędzy na zdrowie z budżetu nie będzie. 

O tym, że pieniędzy nie będzie mówił już wcześniej otwarcie prezes NFZ Andrzej Jacyna.

NFZ: dodatki dla specjalistów mogą kosztować więcej niż planowano

A Minister Zdrowia ogólnie wspominał, że spływ składki jest tak dobry, że ustawowe kryteria wzrostu spełnimy i dodatkowe pieniądze mogą nie wpłynąć. 

Powyżej zamieszczamy zdjecie z prezentacji minister finansów Teresy Czerwińskiej. Jak widać wydatki na zdrowie rosną, ale po stronie NFZ. W budżecie państwa prawie się nie zmieniają. 

A przypomnijmy, że rząd często powołuje się na zaplanowany wzrost nakładów. Z kolei podpisując porozumienie z MZ o szybszym dojściu do 6 proc. PKB rezydenci mówili, że dzięki zmianie ustawy już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad 2 mld 160 mln zł więcej na leczenie. I nie byli wyprowadzani z błędu... Zegar tyka: rezydenci czekają na spełnienie obietnicy ws. nakładów na zdrowie

Druga poruszona na RDS kwiestia to pomysł partnerów społecznych by w ramach RDS powołać zespół problemowy ds. zdrowia. Teraz to tylko podzespół w ramach zespołu usług publicznych RDS oraz osobno działający w MZ, powołany przez Konstantego Radziwiłła trójstronny zespół branżowy - poza RDS.

Strona rządowa i "Solidarność"  - jak wynika z naszych informacji - wyraziły sprzeciw przeciwko powołaniu zespołu w RDS. Wiceminister Maciej Miłkowski tłumaczył, że ministerstwo nie ma czasu na dialog w tylu zespołach. 

AK

Pakiet Szumowskiego

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz