M.Czech: o nowelizacji ustawy refundacyjnej. Będzie więcej w budżecie na refundację leków?

24 Września 2018, 12:18 Marcin Czech (MZ)

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marcin Czech w odniesieniu do wzrostu nakładu na zdrowie do 6 proc. PKB powiedział, że konieczna jest nowelizacja ustawy refundacyjnej. Co ulegnie zmianie?

 

Podczas prezentacji raportu IQVIA przedstawiono 4 możliwe scenariusze alokacji środków wynikających z zaplanowanego zwiększenia wydatków na zdrowie. Scenariusze przewidywały zrównanie wydatków na leki na poziomie europejskim, zrównanie wydatków na poziomie CEE, utrzymanie stałej proporcji zwiększania się wydatków na zdrowie oraz przekazanie dodatkowych środków na inne cele.

Wiceminister zdrowia wskazał jednak, że istnieje jeszcze piąty scenariusz, który nie został zawarty w raporcie, a mógłby być najbardziej niekorzystny. Scenariusz ten uwzględnia przeznaczenie określonej puli środków na refundację i jej dowolną optymalizację do aktualnych potrzeb.  Obecnie na refundację leków przeznacza się do 17 proc. wydatków na świadczenia zdrowotne.

Najbliższym planem resortu zdrowia, który zapowiedział wiceminister Czech jest dostosowanie ustawy refundacyjnej do założeń dokumentu Polityki Lekowej Państwa. Z noweli ustawy m.in. wynikałoby, że na refundację lekową resort przeznaczyłby minimum 16,5 do 17 proc. z budżetu wydatków na świadczenia zdrowotne. - To powinno dać pewność wszystkim tym, którzy uważają, że finansowanie leków powinno być na odpowiednim poziomie – komentował wiceminister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz