Ważna zmiana dla wcześniaków i placówek medycznych

24 Września 2018, 15:46 DZIECKO NIEMOWLE

NFZ zmieni zasady rozliczania profilaktyki RSV, tak by starsze wcześniaki, którym przyznano do niej prawo w tym roku, mogły z niej faktycznie skorzystać, a szpitale nie musiały do tego dokładać. 

Prezes NFZ opublikował zmienione zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Umożliwiono rozliczania zakresu "Profilaktyka zakażeń wirusem RS w ramach hospitalizacji dla dzieci oraz hospitalizacji jednodniowej".

Program lekowy został w tym roku rozszerzony na profilaktykę RSV dla wcześniaków urodzonych między 28. a 32(+6) tygodniem ciąży, które w momencie podania pierwszej dawki nie ukończyły 6 miesięcy. Jednak okazało się, że NFZ nie ma środków na zakontraktowanie nowych punktów immunizacyjnych, a te które funkcjonowały dotąd nie są w stanie przyjąć wszystkich wcześniaków.

Pisaliśmy o tym tutaj: Neonatolodzy: jest program profilaktyki RSV, ale nie będzie gdzie podać lekuRPD do MZ ws. problemów z zakontraktowaniem realizatorów profilaktyki RSV.

W momencie, gdy krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich zwołała konferencję prasową, nie widząc szans na porozumienie z NFZ, gotowe były zaledwie 3 województwa na przyjęcie dzieci zgodnie z zasadami nowego programu. Program był więc tylko na papierze, a od października trzeba zacząć podawać Synagis. NFZ nie rozpisał konkursów, nie wybrał i nie zakontraktował ośrodków immunizacyjnych. Nowe zarządzenie może to zmienić, jednak wprowadzenie programu w życie powinno nastąpić jak najwcześniej tak, aby zdążyć przed sezonem chorobowym.

AK

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz