MZ podpisało porozumienie z ratownikami

24 Września 2018, 16:11 Ratownicy

Minister zdrowia podpisał w poniedziałek porozumienie z ratownikami. - Od 1 tycznia dostaną dodatkowe 400 zł brutto - mówi nam Krzysztof Jakubiak, rzecznik resortu zdrowia. Wcześniej mieli dwie podwyżki w sumie o 800 zł. Ponadto dostaną urlopy szkoleniowe - 6 dni rocznie, ale ta zmiana nie wejdzie aż tak szybko, ponieważ wymaga zmiany przepisów.

Ratownicy już od kilku tygodni prowadzili rozmowy z ministrem zdrowia. Ratownicy domagali się realizacji m.in. postulatów płacowych oraz prawa do dni wolnych na podnoszenie kwalifikacji. 

Spór toczył się także o zaniżony współczynnik wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. Zgodnie z aktualnym stanem, od 2019 r. pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją otrzyma 5295 zł brutto. Ratownik medyczny z wyższym wykształceniem może liczyć na 2496 zł brutto plus 800 zł brutto dodatku.

Ratownicy w sierpniu pikietowali przed siedzibą resortu zdrowia. Zapowiadali protesty m.in. w formie nieprzychodzenia w wybrane dni do pracy w październiku. Nie wykluczali zaostrzenia protestu we wszystkich możliwych formach.

Już po podpisaniu porozumienia rozgorzała dyskusja, czy słusznie zrezygnowano z protestu. Zwłaszcza, że szef związku dostał wysoką pozycję na liście PiS w zbliżających się wyborach samorządowych. Zobacz: Ratownicy: zaskakująca decyzja polityczna szefa związku

Jak jednak tłumaczy w rozmowie z naszym portalem, działaniami na poziomie regionu chce uzupełniać te na poziomie ogólnopolskim. Opowiada też o kulisach zawarcia porozumienia. 

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz