FPZ pisze do Mateusza Morawieckiego: system POZ czeka klęska

25 Września 2018, 10:25 poz

Czeka nas załamanie systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i całego systemu ochrony zdrowia- ostrzegają lekarze skupieni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego wskazują, że do tej tragicznej – ich zdaniem sytuacji – miały doprowadzić działania NFZ oraz MZ.

 

„Wynikająca z nazwy fundamentalna rola Podstawowej Opieki Zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia jeszcze nigdy nie była tak zlekceważona, jak obecnie”- ocenił Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. W liście do premiera wskazał, że lekarze poz pracują „we wrogim środowisku pracy: wciąż deregulowanym prawnie, zbiurokratyzowanym i narzucającym niezliczone obowiązki niemedyczne coraz bardziej ograniczające czas, który lekarze rodzinni powinni poświęcać pacjentom”.

W swoim wystąpieniu szef FPZ podkreślił, że decydenci odpowiedzialni za kształt systemu ochrony zdrowia zdają się obecnie preferować kosztowną medycynę naprawczą przy jednoczesnym marginalizowaniu POZ. Do sytuacji tej dochodzi podczas rozdzielania środków finansowych i ograniczania ich na rozwój POZ. Poważnym zagrożeniem zdaniem lekarzy rodzinnych jest wysokość wynagrodzeń oferowana w szpitalach,, która demotywuje młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w obszarze medycyny rodzinnej. „Proponowane przez rząd rozwiązania informatyczne, m.in. e-recepty, wymagają nakładów na wdrażanie i utrzymanie niezbędnych systemów.

Brak środków jest wyraźnie widoczny przy próbie powszechnego wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich. Informatyzacja medycyny z pewnością może stać się narzędziem poprawiającym pracę w ochronie zdrowia, ale powinna być wprowadzana w sposób, który nie będzie utrudniał funkcjonowania przychodni”- ocenił Jacek Krajewski. Szef FPZ zaapelował do premiera o to - by Podstawowa Opieka Zdrowotna stała się rzeczywistym priorytetem rządzących.

Zastrzegł jednocześnie, że kierowany do Mateusza Morawieckiego list nie ma charakteru politycznego. „Do katastrofalnej sytuacji w Podstawowej Opiece Zdrowotnej doprowadziły wszystkie kolejne rządy. Czas na dobrą zmianę. Jeśli nie zahamuje Pan tego procesu to wkrótce Polacy zostaną pozbawieni pomocy lekarskiej, którą powinno im zapewnić w XXI wieku cywilizowane państwo w centrum Europy”- zaapelował do premiera Jacek Krajewski.

Polecam również:

PZ o prawnych bublach ustawy o POZ

Co z POZ po 30 września?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz