MZ: w 2017 r. przeprowadzono 1057 zabiegów przerywania ciąży

25 Września 2018, 11:17 SZPITAL

W 2017 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 1057 zabiegów przerywania ciąży - poinformował resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poseł Anny Siarkowskiej (Klub Parlamentarny PiS). Wskazaniem do większości zabiegów było prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w oparciu o formularze sprawozdawcze opracowywane w związku z realizacją Programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2017 rok, w przywołanym roku przeprowadzono łącznie 1057 zabiegów przerywania ciąży.

Nie odnotowano żadnego przypadku przerwania ciąży w sytuacji, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Z kolei w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety ciężarnej wykonano 22 zabiegi przerwania ciąży. 

Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu było przesłanką do wykonania większości zabiegów. Z tego powodu wykonano łącznie 1035 zabiegów przerywania ciąży.

Najczęstszym rozpoznaniem była "trisomia 21 bez współistniejących wad somatycznych" (255 przypadków), "trisomia 21 ze współistniejącymi wadami somatycznymi (104 przypadki), wady mnogie (wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym - 196 przypadków), wada izolowana (dotycząca jednego układu lub organu w badaniu obrazowym - 181 przypadków), trisomia 13 lub trisomia 18 ze współistniejącymi wadami somatycznymi (85 przypadków), trisomia 13 lub trisomia 18 bez współistniejących wad somatycznych (76 przypadków).

Źródło: sejm.gov.pl

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz