WHO: Ponad 3 mln ludzi rocznie umiera w wyniku nadużywania alkoholu

26 Września 2018, 11:37 alkohol, wodka, wódka, wino, wysokoprocentowe

Ponad 3 miliony osób zmarło w wyniku szkodliwego spożywania alkoholu w 2016 roku - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oznacza to 1 na 20 zgonów. Ponad trzy czwarte tych zgonów było wśród mężczyzn. 

- Zdecydowanie zbyt wiele osób, ich rodzin i społeczności cierpi z powodu szkodliwego używania alkoholu poprzez przemoc, urazy, problemy ze zdrowiem psychicznym i choroby, takie jak rak i udar  - podkreśla dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Według niego, trzeba nasilić działania, aby zapobiec tak poważnemu zagrożeniu dla rozwoju zdrowych społeczeństw.

Ze wszystkich zgonów związanych z nadużywaniem alkoholu, 28 proc. było skutkiem urazów, takich jak wypadki drogowe, samookaleczenia i przemocy interpersonalnej; 21 proc. z powodu zaburzeń trawiennych; 19 proc. z powodu chorób sercowo-naczyniowych, a pozostała część - z powodu chorób zakaźnych, nowotworów, zaburzeń psychicznych i innych schorzeń.

Najwięcej chorób i urazów spowodowanych szkodliwym spożywaniem alkoholu odnotowuje się szczególnie w Regionie Europejskim i regionie Ameryki Północnej.

Szacuje się, że na całym świecie 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet cierpi na zaburzenia związane z piciem alkoholu. WHO zwraca uwagę, że zaburzenia związane z piciem alkoholu są bardziej powszechne w krajach o wysokim dochodzie.


Globalne zużycie wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat

Według szacunków WHO, ok. 2,3 miliarda ludzi sięga po alkohol. Alkohol spożywany jest przez ponad połowę populacji w trzech regionach WHO - obu Amerykach, Europie i zachodnim Pacyfiku. Europa ma najwyższy poziom spożycia alkoholu w przeliczeniu na głowę mieszkańca, mimo że spadł on o ponad 10 proc. od 2010 r. Jak informuje WHO, obecne tendencje i prognozy wskazują na spodziewany wzrost światowego spożycia alkoholu na mieszkańca w ciągu najbliższych 10 lat, szczególnie w południowo-wschodniej Azji i zachodnim regionie Pacyfiku oraz obu Amerykach.


Ile alkoholu spożywamy?

Średnie dzienne spożycie alkoholu przez osoby, które go piją, wynosi 33 gramów czystego etanolu, co odpowiada ok. 750 ml piwa.

Na całym świecie ponad jedna czwarta (27 proc.) wszystkich 15-19-latków to osoby aktualnie pijące. Najwięcej młodych ludzi sięga po alkohol w Europie (44 proc.), a następnie w obu Amerykach (38 proc.) i zachodnim Pacyfiku (38 proc.). Badania przeprowadzone w szkołach wskazują, że w wielu krajach spożycie alkoholu rozpoczyna się przed ukończeniem 15. roku życia z bardzo małymi różnicami między chłopcami i dziewczętami.

Na całym świecie blisko połowa (45 proc.) całkowitego zarejestrowanego alkoholu spożywana jest w postaci napojów wysokoprocentowych, na drugim miejscu jest piwo (34 proc.), a następnie wina (12 proc.).

Więcej krajów musi podjąć działania

Jak wskazuje WHO, prawie wszystkie (95 proc) kraje mają akcyzy na alkohol, ale mniej niż połowa z nich stosuje inne strategie cenowe, takie jak zakaz sprzedaży poniżej kosztów lub rabaty ilościowe. Większość krajów ma pewien rodzaj ograniczeń w reklamie piwa, z całkowitymi zakazami najczęściej stosowanymi w telewizji i radiu, ale mniej powszechnymi w Internecie i mediach społecznościowych.

-  Musimy zrobić więcej, aby zmniejszyć popyt i osiągnąć cel wyznaczony przez rządy czyli zredukować o 10 proc. spożycie alkoholu na świecie w latach 2010-2025 – podkreśla dyrektor generalny WHO.

Źródło: WHO

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz