Ile zarabiają pracownicy aptek?

26 Września 2018, 11:10 farmaceuta apteka recepta leki
26 Września 2018, 11:10 źródło: mgr.farm
26 Września 2018, 11:10 źródło: mgr.farm

Z Raportu Płac 2018 wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku na najwyższe zarobki mogli liczyć farmaceuci zatrudnieni na stanowisku kierownika aptek w sieciach aptek skupiających powyżej 30 aptek. Raport wykazał także dużą dysproporcję w zarobkach u kobiet i mężczyzn pełniących takie samo stanowisko w aptece.

Raport Płac 2018  przygotowany przez grupę farmacja.net i mgr.farm, powstał w oparciu o narzędzie "Barometr Płac". W pierwszym w kwartale 2018 roku przebadano 5 096 pracowników aptek. 

Z raportu wynika, że wysokość zarobków zależy od wielkości sieci aptek, do której należy podmiot. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy pracujący w punkcie przynależącym do sieci powyżej 30 aptek. Różnica między średnim wynagrodzeniem kierownika apteki niesieciowej, a kierownika apteki należącej do sieci ponad 30 aptek wynosi prawie 500 zł (4,825 zł netto, a 5331 zł netto). 

 

źródło: mgr.farm
źródło: mgr.farm
 

- Najgorzej opłacaną grupą pracowników aptecznych pozostają niezmiennie technicy farmaceutyczni na stażu, czyli tacy, którzy nie przepracowali w zawodzie jeszcze dwóch lat - informuje mgr.farm. 

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn

źródło: mgr.farm
źródło: mgr.farm

Wyniki raportu pokazują również znaczącą dysproporcję zarobków mężczyzn i kobiet. Średnie wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na rynku aptecznym wynosi 3 070 zł netto, mężczyźni zarabiają średnio 3 826 zł. Jedynie w przypadku techników farmaceutycznych na stażu, kobieta mogą liczyć na nieco wyższą pensję niż mężczyzna - przytacza dane raportu mg.farm podkreślając, że różnica jest nieznaczna.

Wyższe wynagrodzenia w mniejszych miejscowościach

Patrząc pod kątem wysokości wynagrodzeń w zależności od lokalizacji apteki, aptekarze mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie w mniejszych miejscowościach. Wskazuje to na problem niedoboru farmaceutów w miejscowościach poniżej 10 tys. osób. 

Jednocześnie w skali całego kraju na zdecydowanie najwyższe pensje mogą liczyć farmaceuci w tym województwach, gdzie nie funkcjonują uczelnie wyższe z wydziałami farmaceutycznymi. W rezultacie kierownik apteki w województwie zachodniopomorskim może liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 6000 zł netto, podczas gdy w większości pozostałych województw nie przekracza ono 5000 zł netto. Na bardzo wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również pracownicy aptek w województwie mazowieckim. Obecnie działa w nim najwięcej aptek, spośród wszystkich województw, co skutkuje koniecznością konkurowania między nimi o pracowników i oferowania im wyższych wynagrodzeń.

- przytacza mgr.farm

 JK

źródło: mgr.farm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Agnieszka Środa, 04 Września 2019, 10:47
Dużo zależy od lokalizacji geograficznej, wiadomo, że w Warszawie będą inne stawki niż w pścimiu dolnym. Sama też właśnie pracuję w dr zdrowie, wcześniej tez pracowałam w sieciówce, ale w innym mieście i widzę różnice w wynagrodzeniu, teraz jestem dużo bardziej zadowolona
Ruta Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019, 11:47
Praca jak każda inna, obecnie robi się z tego sporo handlu i ludzie przychodzą po te żółte maści z apteki ;) ale sama praca zła nie jest. Zarobki też nie najgorsze. Jestem w tym zawodzie od 10 lat i pracy bym nie zmieniła. Pracuję w dr Zdrowie
Siedlce Niedziela, 21 Października 2018, 23:29
To nieaktualne dane. Pensje spadły bardzo. Nowy kierownik apteki, Siedlce, po podwyżce od września 2018 zarabia 3800. A pracy nie ma, bo apteki padają jak muchy. W kolejnych sieciówkach w mieście wręczono już aneksy. Pracodawcy poczuli krew i kroją pensje bez skrupułów.
mp Czwartek, 22 Listopada 2018, 18:29
A magister ile ma ??