Spółka z NewConnect podbije rynek suplementów?

26 Września 2018, 13:38 dane wyniki analiza dokument

Biotechnologiczna Pharmena przedstawiła strategię wprowadzenia do sprzedaży w Polsce i Europie suplementów diety opartych o cząsteczkę 1-MNA. W najbliższych 12 miesiącach na rynek trafi osiem nowych suplementów diety pod wspólną marką Menavitin.

 

Zanim jednak spółka będzie cieszyć się z rosnących słupków sprzedaży – już teraz liczy się z tym, że wprowadzenie na rynek nowych produktów będzie wymagało nakładów inwestycyjnych na poziomie kilkunastu milionów złotych.

Zgodnie z przedstawioną strategią nowa marka Menavitin będzie opierać się na wprowadzanie produktów combo tj. połączenia cząsteczki 1-MNA z wiodącą molekułą na rynku w danym wskazaniu. Głównym kanałem dystrybucji nowych preparatów mają być w Polsce apteki – zarówno stacjonarne, jak i internetowe.

- Kluczowym założeniem opublikowanej strategii jest budowa nowej, silnej marki o nazwie Menavitin. To kolejna, dobrze rokująca gałąź naszego biznesu. Suplementy diety, które planujemy włączyć do oferty, pozwolą nam na dotarcie do nowych grup odbiorców, a także odpowiedzieć na potrzeby płynące z zapotrzebowania rynkowego. Jesteśmy w stanie w bardzo dobry sposób wykorzystać zasoby spółki i zwiększyć tym samym poziom osiąganych przychodów – zapewnił Konrad Palka, prezes Pharmena.

Szacunki firmy wskazują, że suplementy mogą stać się w najbliższym czasie najbardziej dochodową częścią działalności spółki, a szacowana wartość rynku dla planowanych kategorii suplementów Menavitin wynosiła w 2017 roku ok. 490 mln zł. Plan na podbój Europy Władze Pharmeny mają również dalekosiężne plany związane z podbojem rynków europejskich, których potencjał (do 2020 roku) szacowany jest na około 7,9 mld euro. W sumie wartość europejskiego rynku dla planowanych przez Pharmenę kategorii suplementów diety w 2020 r. ma szansę osiągnąć nawet 1,35 mld euro.

Zanim jednak dojdzie do europejskiego podboju spółka ma w planach utworzenie grupy kapitałowej z oddziałami na poszczególnych rynkach wspólnotowych. Pierwsza ze spółek celowych powstała w lipcu w Niemczech i zgodnie z przedstawionymi planami odpowiadać będzie za sprzedaż suplementów na rynkach - Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Kolejne powstaną na przestrzeni najbliższych czterech lat (2019-2023) i najprawdopodobniej obejmą takie kraje jak - Włochy, Francja, Belgia, Wielka Brytania czy Irlandia.

- Otwarcie spółek zależnych na terenie Europy w kluczowych lokalizacjach przybliży nas przede wszystkim do potencjalnych odbiorców. Liczymy, że obecność bezpośrednio na miejscu pozwoli nam dużo bardziej efektywnie zwiększyć sprzedaż na tamtejszych rynkach, niż gdyby dystrybucja odbywała się z Polski – zapewnia Konrad Palka.

Potrzebne fundusze

Ambitne plany giełdowej spółki nie zostaną jednak zrealizowane bez dodatkowego wsparcia finansowego. Władze spółki fundusze na realizację tej wizji zamierzają pozyskać zarówno ze sprzedaży preparatów na krajowym rynku, jak również z emisji akcji. Mają one zapewnić potrzeby kapitałowe związane z realizacją strategii, które określono na kilkanaście mln zł. Pharmena planuje wyemitować w drodze emisji publicznej w ramach subskrypcji zamkniętej do 2,6 mln akcji, dodatkowo ambicją spółki jest przeniesienie swoich notowań na rynek główny GPW. Ten ostatni ruch ma nastąpić pod koniec tego roku.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz