Jest zarządzenie NFZ dot. podwyżek dla pielęgniarek w POZ

26 Września 2018, 15:14 NFZ narodowy fundusz zdrowia

NFZ opublikował w środę zarządzenie dot. realizacji podwyżek dla pielęgniarek w POZ. Jak informowała Politykę Zdrowotną rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk, oddziały wojewódzkie Funduszu przekażą jeszcze w tym tygodniu do POZ aneksy uwzględniające wzrost finansowania. Obecnie obowiązujące aneksy w wielu placówkach wygasają 30 września.

- Decyzją Prezesa NFZ w wyniku zmiany planu finansowego zostaną zabezpieczone środki dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej na pokrycie kosztów finansowych w POZ związanych z realizacją podwyżek dla pielęgniarek i położnych wraz z pochodnymi od wynagrodzeń zasadniczych - informowała S.Wądrzyk zapowiadając opublikowanie zarządzenia.

Jak dodała, również jeszcze w tym tygodniu oddziały wojewódzkie NFZ przekażą do POZ aneksy uwzględniające wzrost finansowania. Będą one obowiązywać od 1 września br.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zarządzenie przewiduje wzrost stawki kapitacyjnej, którą stosuje się do pielęgniarek POZ i położnych POZ oraz pielęgniarek szkolnych, a także zmiany współczynnika określonego w § 15 w ust. 2 w pkt 4 lit. b zarządzenia zmienianego w celu sfinansowania pochodnych od wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek praktyki lekarza POZ.

Fundusz szacuje, że skutek finansowy wprowadzenia niniejszego zarządzenia dla NFZ w 2018 roku wyniesie ok. 32 mln zł.

O tym, że 30 września wygasają umowy pisaliśmy tutaj: Co z POZ po 30 września?

W połowie września lekarze rodzinni zrzeszeni w szesnastu związkach pracodawców należących do Federacji Porozumienie Zielonogórskie dyskutowali o przyszłości swoich placówek podczas telekonferencji zorganizowanych przez władze FPZ. Federacja wskazuje na wiele powodów do obaw, m.in. zagrażająca placówkom nacjonalizację prywatnych podmiotów POZ, wchodzącą w życie ustawa o POZ, chaos interpretacji prawnych związanych z RODO, a także eksperymenty związane z wdrażaniem nowych systemów informatycznych (chodzi m.in. o e-ZLA, jak e-recepty), starzejącą się kadrę lekarską, rosnące koszty działalności.

Zdaniem władz Federacji Porozumienie Zielonogórskie zwiększenie obowiązków specjalistów medycyny rodzinnej nie idzie również w parze z zabezpieczeniem odpowiedniego finansowania tego sektora ochrony zdrowia.

Z kolei w poniedziałek Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia informowało, że w związku z tym, iż 30 września upływa termin obowiązywania umów z zakresu POZ, a planowane na drugą połowę września negocjacje z NFZ do tej pory nie doszły do skutku, lekarze i świadczeniodawcy skupieni w PPOZ zwrócili się do Prezesa NFZ o pilną informację nt. sposobu zabezpieczenia świadczeń od 1 października.

Na spotkaniu w sierpniu PPOZ zaproponowało zmianę sposobu finansowania, tzn. podwyższenie stawki bazowej lekarza POZ od 1 października br. do 13,75 złotych miesięcznie, a w ciągu roku do 15 złotych miesięcznie.

Ponadto PPOZ postulowało fakultatywne wystawianie e-zwolnień i dodatkowy ryczałt do stawki kapitacyjnej za wdrożenie tego rozwiązania.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna informował wówczas, że trwają rozmowy z Ministrem Zdrowia oraz Ministrem Finansów na temat możliwości uruchomienia dodatkowych środków z funduszu zapasowego.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz