MZ: wsparcie finansowe dla województwa śląskiego m.in. na wyposażenie SOR-ów

27 Września 2018, 9:38

52,5 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na szpitalne oddziały ratunkowe oraz na stypendia dla pielęgniarek i kształcenie podyplomowe lekarzy w województwie śląskim. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w środę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podpisał umowy z kolejnymi beneficjentami unijnych funduszy. 

Środki będą przeznaczone na sprzęt dla szpitali, wsparcie dla przyszłych pielęgniarek oraz kształcenie podyplomowe lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej.
 
Fundusze unijne zostaną wykorzystane na sfinansowanie na SOR-ach głównie aparatury dla dzieci, które wymagają specjalnego, dostosowanego sprzętu. W woj. śląskim wsparcie otrzymają SOR-y szpitali w: Częstochowie, Zawierciu, Chorzowie, Katowicach, Jaworznie i Rybniku.
 
W sumie w ramach programu „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” zostanie podpisanych w województwie śląskim 6 umów na kwotę ponad 2,4 mln zł.
 
Umowy dotyczące SOR zostały w środę podpisane dla następujących placówek:
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie;
• Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Łączna wartość trzech podpisanych umów to ponad 1,4 mln zł. 

 

Stypendia dla pielęgniarek 
Z kolei umowę na stypendia dla pielęgniarek podpisano z Wyższą Szkołą Medyczną w Sosnowcu i Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. W województwie będzie podpisanych łącznie 6 umów w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”. Środki poza uczelniami w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej otrzymają jeszcze cztery uczelnie: w Bielsku-Białej, Katowicach i dwie uczelnie w Częstochowie.
 
Część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia przeznaczone jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia – 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie - absolwenci wchodzące do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.Wartość podpisanych w środę umów na stypendia dla pielęgniarek i położnych wynosi 6,3 mln zł.
 
Kształcenie podyplomowe lekarzy
W najbliższym czasie w woj. śląskim zostaną podpisane także 3 umowy na dofinansowanie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej o łącznej wartości 26,5 mln zł.Jak informuje resort zdrowia, dotychczas podpisał ponad 550 umów z beneficjentami środków unijnych. Oznacza to, że w całym kraju realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 3 mld zł.W województwie śląskim podpisano ponad 56 umów o wartości blisko 413 mln zł na dofinansowanie m.in. inwestycji infrastrukturalnych oraz na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne oraz działania jakościowe.
 
Źródło: MZ
 
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz