O wyzwaniach i trendach dla aptek z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza

27 Września 2018, 16:18 apteka farmaceuta leki

Bliższa współpraca aptekarzy z lekarzami, rozwój opieki farmaceutycznej, wykonywanie szczepień przez farmaceutów, a także angażowanie innych pracowników apteki, np. techników farmaceutycznych do szkoleń w zakresie rzucania palenia – to m.in. trendy, na jakie wskazywali eksperci z zagranicy podczas konferencji zorganizowanej przez Naczelną Izbę Lekarską w czwartek w Warszawie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

Oksana Pyzik, farmaceutka, członkini Royal Pharmaceutical Society a także wykładowczyni UCL School of Pharmacy – jednej z najwyżej ocenianych szkół kształcących farmaceutów w Wielkiej Brytanii zwróciła uwagę, że wyzwaniem przed którym stoją farmaceuci jest to, że coraz więcej zwyczajów osób kupujących leki i produkty lecznicze wynika z wpływu nietypowych źródeł przekazu, jak media społecznościowe.

Jak mówiła, jednym z trendów jest to, aby inne osoby pracujące w aptece np. technicy farmaceutyczni byli zaangażowani w szkolenia np. w zakresie rzucanie palenia. Wskazywała ponadto na rozwój opieki farmaceutycznej.

- Kolejny trend, który się rysuje, to bliższa współpraca między lekarzami i farmaceutami – mówiła i dodała, że chodzi np. o przypadki gdy farmaceuta w gabinecie lekarza uczestniczy w kontrolnych badaniach czy przeglądzie leków, które bierze dany pacjent.

Rozwój nowych technologii

Z kolei Illaria Passarani, sekretarz generalnej Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU), organizacji skupiającą społeczności farmaceutów z 32 krajów Europy, zwróciła uwagę, że wyzwania jakie stoją przez aptekami wiążą się w dużej mierze z rozwojem technologicznym.

Jak wskazywała, chodzi o  większa powszechność elektronicznych rejestrów dotyczących pacjentów czy mobilnych laboratoriów. – Dzięki temu będzie można być bliżej pacjenta i opieka będzie bardziej efektywna – oceniła. – Kolejny trend wiąże się z wykorzystaniem danych i sztuczną inteligencją - dodała. Według niej, będzie też dochodziło do rozwoju aptek lokalnych, które będą mogły świadczyć także inne usługi, np. udział w szczepieniach czy zwalczaniu palenia papierosów.

Luc Besançon, były dyrektor zarządzający International Pharmaceutical Federation, (Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej - FIP) zrzeszającej krajowe związki i stowarzyszenia farmaceutów, w sumie 137 organizacji, zaznaczył, że mówiąc o wyzwaniach na przyszłość należy opierać się na twardych dowodach i danych o pacjentach. Według niego, na przyszłość trzeba patrzeć w dwóch wymiarach. Z jednej strony tego, jak organizacje działające w sferze farmacji mogą wpływać na optymalne ramy prawne, a z drugiej strony trzeba myśleć pod kątem indywidualnego aptekarza: co może zrobić, aby jego zawód był nadal potrzebny w społeczeństwie.

W jego ocenie wyzwaniem dla małych aptek będzie wprowadzanie dodatkowych usług, ponieważ farmaceuta będzie wówczas zbyt obciążony.

L. Besancon wskazywał także  na przekraczanie granic innych zawodów, np. wykonywanie szczepień w aptece, co może rodzić ryzyko konfliktu z przedstawicielami innych zawodów.

I. Passarani także przyznała, że taka sytuacja prowadzi do napięć, jednak wskazywała na korzyści ze współpracy farmaceutów z lekarzami, np. gdy lekarz dzwoni zapytać o leki jakie wykupywał pacjent. Według niej, taka współpraca przynosi bezpośrednie korzyści dla pacjentów, ale też korzyści w wymiarze ekonomicznym. - Wiele krajów boryka się z brakiem lekarzy czy pielęgniarek, więc można w większym stopniu wykorzystać osoby, które mają wykształcenie i kompetencje – podkreślała.

O. Pyzik podała, przykład Wielkiej Brytanii, gdzie lekarzy pierwszego kontaktu są przeciążeni pracą i rząd przygotował projekt, aby aptekarze przejmowali część zadań lekarskich. Jak mówiła, trzeba zachować tu ostrożność, aby farmaceuci nie byli wykorzystywani do wykonywania mniej wymagających czynności.

Tegoroczne obchody Dnia Aptekarza będą połączone z międzynarodową konferencją V4 PharmForum w ramach Grupy Wyszechradzkiej, która odbędzie się w piątek w Warszawie.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz