MZ dodatkowe 24 mln zł środków m.in. na pielęgniarstwo, fizjoterapię i biznes

27 Września 2018, 16:20 pieniądze

 Dziś rano 6 mln zł na kształcenie pielęgniarek i położnych trafiło do Kwidzynia, a podczas popołudniowej konferencji w ministerstwie przekazano kolejne fundusze na realizację projektów sprzyjających rozwojowi w ochronie zdrowia. Z ponad 22 mln dodatkowych funduszy skorzystają m.in. pielęgniarki, fizjoterapeuci i prywatni przedsiębiorcy.

- Do tej pory blisko 550 beneficjentów podpisało z Ministerstwem Zdrowia umowy opiewające na około na 3 mld zł dofinansowania w ramach programu POWER– mówił wiceminister Cieszyński podczas czwartkowej konferencji.  – Perspektywa projektu dofinansowania programów infrastrukturalnych dobiega końca – dodał. Podkreślił jednak, że działalność Ministerstwa została doceniona przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które podjęło decyzję o przekazaniu kolejnych środków na rozwojowe projekty.

Resort wspiera biznes

 Prócz środków na realizację założeń programu „wsparcie na starcie” i zastrzyku finansowego na kształcenie podyplomowe lekarzy i innych zawodów medycznych, beneficjentami dofinansowań były dziś przedsiębiorstwa działające w obszarze sektora zdrowotnego. - Mamy nie tylko sztandarowych beneficjentów jak podmioty typowo kojarzące się z systemem zdrowia, ale także przedsiębiorców. Zawsze gdy prywatne przedsiębiorstwa pojawiają się w Ministerstwie Zdrowia odbieramy to za dobry znak mówiący o działalności ministerstwa – komentował wiceminister.

Beneficjentami dofinansowania z sektora prywatnego zostali dziś:

  • Ochronamedyczna.pl – prawie 1,2 mln zł
  • Top School – 1,92 mln zł
  • RescuePro – 1,5 mln zł
  • Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu – 9,21 mln zł
  • Na Ratunek – 1,21 mln zł

„Wsparcie na starcie” jako element realizacji strategii rozwoju pielęgniarstwa

- Kolejne umowy konkursów pielęgniarskich to dokładnie co chcemy robić w ramach przyjętych strategii pielęgniarstwa. Zachęcać do tego, aby wykształcone pielęgniarki zostawały w kraju. Polska jest w stanie wyprodukować świetne kadry, mądrych i sprawnych pracowników, ale nie przykładaliśmy do tego wagi, czego efektem są emigracje tej grupy zawodowej – mówił wiceminister Cieszyński. - Często z naszego rozwoju korzystają bogate kraje z zachodu. Mam nadzieje, że beneficjenci programów będą dobrze przygotowani do zawodu i będą chcieli zostać. Postaramy się stworzyć takie warunki, aby każdemu się to opłacało -dodał.

Na realizację programu „wsparcie na starcie” fundusze otrzymały:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie – 1,35 mln zł
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu – 3,05 mln zł

Poza tym dodatkowe fundusze otrzymały:

  • Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” – 1,03 mln zł
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów – 2 mln zł

 JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz