Lekarze rodzinni wydłużają umowy

28 Września 2018, 16:52 Lekarze i biurokracja

Do 30 listopada przedłużone zostaną umowy Narodowego Funduszu Zdrowia ze świadczeniodawcami POZ zrzeszonymi w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia. Obecne wygasają 30 września. Lekarze rodzinni wyjaśniają, że decyzja ta zapadła jedynie dla dobra pacjentów, oni jednak nadal będą czekać na spełnienie postulatów związanych ze zmianą warunków kontraktów na świadczenia poz.

 

Organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych przypomniała, że termin obowiązujących umów w podstawowej opiece zdrowotnej upływa już w najbliższą niedzielę – 30 września. Niestety zaplanowane na drugą połowę września spotkanie negocjacyjne z płatnikiem nie doszło do skutku – dlatego też lekarze skupieni w PPOZ zwrócili się do prezesa Andrzej Jacyny z prośbą o pilną informację dotyczącą realizacji świadczeń poz od poniedziałku 1 października.

Ostatecznie spotkanie w centrali funduszu odbyło się w czwartek – 27 września – a lekarze rodzinni podczas rozmów przedstawili wnioskowane przez środowisko postulaty wśród, których wiodącym było podniesienie nakładów na poz.

Wyższe współczynniki za wybrane grupy pacjentów

Jak wyjaśniła Bożena Janicka, prezes PPOZ, fundusz uwzględnił możliwość podniesienia współczynnika w przedziałach do 6 roku życia z 2,4 do 2,7 i, a także u pacjentów 65+ z 2,4 do 2,6.

- To krok do przodu, ponieważ jest to grupa pacjentów wymagających największego nakładu zarówno czasowego, jak i organizacyjnego. Nadal jednak oczekujemy wzrostu współczynnika w przedziale 40-65 do 1,5, który z jednej strony zabezpieczy możliwość podwyżek dla pielęgniarek praktyki, rosnące koszty utrzymania praktyk oraz rosnące świadczenia lekarskie dla pacjentów w tej grupie wiekowej - wyjaśniła Bożena Janicka.

A co z wystawianiem e-zwolnień?

Kwestią sporną pozostaje nadal obowiązek e-zwolnień, który w ocenie organizacji powinien pozostać fakultatywny. Lekarze rodzinni zrzeszeni w PPOZ uważają, że wprowadzenie nowych obowiązków powinno być powiązane z dodatkowym finansowaniem podmiotów.

- W tym celu konieczne jest doposażenie praktyki, utrzymania systemu i zatrudnienia personelu (asystenta praktyki). Jesteśmy zadowoleni ze stanowiska prezesa NFZ, który podczas spotkania zgodził się z ideą fakultatywności e-zwolnień i zwiększeniem stawki kapitacyjnej (od 1 grudnia) pozwalającej na zatrudnienie asystentów medycznych w praktykach prowadzących elektroniczną dokumentację w postaci e-zla i e-recepty (co ma umożliwić odciążenie lekarzy i pielęgniarek od czynności administracyjnych) - mówi Bożena Janicka.

Lekarze wskazują, że obok zwiększenia finansowania placówek poz konieczne jest skrócenie godzin otwarcia praktyk lekarzy rodzinnych. Rozmowy w tej sprawie już trwają i jak wyjaśnia szefowa PPOZ – lekarze otrzymali zapewnienie prezesa NFZ, że prace w tej materii zostały już podjęte w resorcie zdrowia.

Organizacja poinformowała również, że lekarze podjęli decyzję o przedłużeniu umów o kolejne dwa miesiące.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz