Wiemy ile "lojalek" podpisali lekarze i gdzie dostaną jakie podwyżki

28 Września 2018, 18:25 pieniądze

NFZ ma już dane z 625 placówek dotyczące tego, ile lojalek złożyli lekarze specjaliści, by w zamian za pracę w jednym miejscu mieć zapewnioną pensję zasadniczą na poziomie 6750 zł miesięcznie. Ilu etatów dotyczą lojalki? W którym województwie spowodowały najwyższy wzrost wynagrodzeń w przeliczeniu na lekarza (o blisko 3 tys. zł), a w którym najniższy (o ok. 1 tys. zł)? Ile to będzie kosztować NFZ?

Polityka Zdrowotna poprosiła NFZ o informacje na temat realizacji przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dotycząca wzrostu wynagrodzeń lekarzy tzw. „lojalek”. Chodzi o zobowiązania lekarzy do niewykonywania tożsamych świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych w innym podmiocie niż główne miejsce zatrudnienia. To element realizacji porozumienia z rezydentami. 

Do 21 września 2018 roku oddziały wojewódzkie Funduszu gromadziły informacje przekazywane przez szpitale o liczbie lekarzy spełniających warunki, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, oraz zbiorczej kwocie niezbędnej do zapewnienia im wynagrodzeń zasadniczych do wysokości 6750 zł miesięcznie, w przeliczeniu na pełny etat, oraz związane z tym podwyższenie dodatku za wysługę lat.

  • Do OW NFZ wpłynęły informacje od 625 placówek. 
  • Liczba zgłoszonych do podwyżek etatów wyniosła 14 683,69.
  • Kwota niezbędna do zagwarantowania lekarzom wynagrodzeń zasadniczych do wysokości 6750 zł miesięcznie, w przeliczeniu na pełny etat, oraz związane z tym podwyższenie dodatku za wysługę lat w okresie 01.07 – 31.12.2018 r. wyniosła 198,46 mln zł.
  • Średnia podwyżka wynagrodzenia zasadniczego oraz związane z tym podwyższenie dodatku za wysługę lat w skali kraju dla lekarza specjalisty wyniosła:  2 252,63 zł.
    (najwyższa – 2 992,19 zł w podlaskim OW NFZ, najniższa -1 009,28 zł w lubuskim)

Jak zapewnia NFZ, środki na podwyżki zostały zabezpieczone w planach finansowych OW NFZ.  Aktualnie w oddziałach wojewódzkich trwa proces aneksowania umów ze świadczeniodawcami.

Przypomnijmy, że w kolejnych miesiącach lekarze też mogą wystąpić o dodatek, ale wtedy bez wyrównania od 1 lipca. Jak informowaliśmy, prezes Funduszu Andrzej Jacyna niepokoił się informacjami z placówek o tym, że część lekarzy na kontraktach chce przejść na umowy o pracę i skorzystać z gwarantowanej pensji za lojalność. Może to spowodować wyższe wydatki dla NFZ niż planowano, ale o tym przekonamy się dopiero w kolejnych miesiącach. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz