Nowa dziedzina w "dziecięcych" specjalizacjach

30 Września 2018, 23:41 dzieci

Braki kadrowe w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży sprawiły, że resort zdrowia zdecydował się na utworzenie nowej dziedziny - psychoterapii klinicznej dzieci i młodzieży. To odpowiedź na postulat środowiska osób związanych opieką nad dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi oraz uzależnieniami. 

O wprowadzenie nowej dziedziny wnioskowali m.in. dr hab.n.med. Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz członkowie ministerialnego zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który powołano w lutym tego roku.
W ocenie ekspertów utworzenie nowej dziedziny oraz rozpoczęcie szkoleń specjalizacyjnych w tym obszarze zwiększy stopniowo kadrę medyczną zajmującą się opieką nad wymagającą grupą najmłodszych pacjentów. Kształcenie specjalizacyjne w psychoterapii klinicznej dzieci i młodzieży ma rozwijać wiedzę i kompetencje w zakresie prowadzenia psychoterapii, a także ma umożliwić przyszłym specjalistom lepsze poznanie specyfiki leczenia dzieci i młodzieży. „Specjalizacja powinna umożliwić rozumienie i rozwiązywanie problemów niepełnoletniego pacjenta, w kontekście tzw. obowiązku prawnego uczestnictw „trzeciej strony” czyli opiekunów prawnych lub obowiązku edukacji”- czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Specjaliści będą również pomagać najmłodszym pacjentom w rozwiązywaniu problemów związanych z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi. Resort zdrowia liczy, że w każdym roku szkolenie specjalizacyjne rozpocznie około 120 osób.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz