Nowy podatek od reklam leków?

01 Października 2018, 9:31 pieniądze

Powstająca Agencja Badań Medycznych z założenia ma być finansowana z docelowych dotacji budżetu państwa oraz 0,3 budżetu NFZ. Resort zdrowia rozważa dodatkową formę finansowania projektu, poprzez podatek od reklam leków na wzór włoskiego systemu.

Pomysł bazuje na tzw. podatku Garattiniego działającego we Włoszech, gdzie 5 procent budżetu farmy na marketing zasila badania kliniczne prowadzone przez rządową agendę. 

W rozmowie dla Rzeczpospolitej Radosław Sierpiński mówi, że wprowadzenie takiego podatku spowodowałoby zwrot części wydatków do Funduszu na innowacyjne terapie. -Bez takiego udziału firm zagranicznych w tworzeniu innowacyjnych leków jesteśmy dla nich wyłącznie rynkiem zbytu - mówił dla Rzeczpospolitej Radosław Sierpiński, pełnomocnik MZ ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych.

Jeden z eksperckich głosów uważa, że nie tylko wpłynęło by to na ceny reklam OTC, ale także mogłoby odstraszyć zagranicznych inwestorów. Nałożenie nowego podatku dla firm z jednej strony, a z drugiej obietnica wdrożenia refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR), na którą branża oczekuje od dwóch lat.

RTR w swoim założeniu miał umożliwić firmie farmaceutycznej, która uruchamia produkcję w Polsce otrzymanie nawet 10-cio procentowej ulgi w podatku. W efekcie na rynku powstałyby dodatkowe miejsca pracy dla obywateli Polski, a pacjenci otrzymaliby lepszy dostęp do leków. Zdaniem ekspertów wypowiadających się dla Rzeczpospolitej "brak RTR i zapowiedź podatku od wydatków marketingowych mógłby odstraszyć wielu inwestorów od przenoszenia produkcji do Polski" - czytamy.

źródło: Rzeczpospolita

JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz