Kształcenie techników farmaceutycznych wznowione

02 Października 2018, 16:21 apteka farmaceuta

- Kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny zostanie wznowione - potwierdziło dziś informacje Polityki Zdrowotnej ministerstwo zdrowia. Jutro natomiast o godzinie 10 odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia. Spotkanie dotyczyć ma informacji Ministra Zdrowia na temat sytuacji techników farmaceutycznych w systemie ochrony zdrowia. O zwołanie posiedzenia Komisji Zdrowia w swojej sprawie technicy farmaceutyczni wnosili od dłuższego czasu.

 

- Kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny zostanie wznowione. W Ministerstwie Zdrowia zostały podjęte działania mające na celu przywrócenie kształcenia w ww. zawodzie. W związku z powyższym, oraz zgodnie z ustaleniami z resortem oświaty i wychowania, Minister Zdrowia zwróci się w najbliższym czasie do Ministra Edukacji Narodowej o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego stosownych przepisów w tym zakresie. Zagwarantowane zostaną warunki, które przełożą się na odpowiednią jakość tego kształcenia, z uwzględnieniem dostosowania kompetencji przyszłych absolwentów do aktualnych wymogów systemu ochrony zdrowia i przepisów regulujących obszar szkolnictwa branżowego - przekazał Polityce Zdrowotnej Krzysztof Jakubiak, dyrektor Biura Prasy i Promocji.

Kształcenie powróci od roku szkolnego 2019/2020?

W dotychczasowych oficjalnych komunikatach na temat ewentualnego następny technika farmaceutycznego ministerstwo wskazywano na plany uruchomienia kształcenia na poziomie średnim, uwzględniającego dostosowanie kompetencji absolwentów do projektowanych nowych rozwiązań dotyczących roli apteki w systemie ochrony zdrowia.

W ubiegły czwartek natomiast w ministerstwie zdrowia miało miejsce spotkanie dotyczące przywrócenia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny. Z informacji jakie posiadaliśmy wynikało, iż są duże szanse na powrót kształcenia, które w nowym wydaniu zostanie rozpoczęte najpewniej już od przyszłego roku szkolnego. Dziś resort zdrowia oficjalnie potwierdził nam informacje na temat wznowienia nauczania. Warto przypomnieć, iż minister zdrowia w swoich ostatnich wypowiedziach wyraźnie opowiadał się za powrotem do kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego.

Przypomnijmy także, iż m.in. obok wznowienia kształcenia, jednym z postulatów techników farmaceutycznych było powołanie samorządu zawodowego. Zagadnienie to obejmował pierwotny temat jutrzejszej Komisji Zdrowia. Czy ministerstwo zdrowia przewiduje rozpoczęcie prac także w tej kwestii? Wkrótce zapewne się dowiemy.

Anna Grela

 Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

mgr krcg Niedziela, 21 Października 2018, 1:53
Nie generalizuje ale poziom kształcenia w szkółkach policealnych jest dramatycznie niski, każdy zdaje bo placi, poziom wiedzy takich techników jest wyraźnie niższy niż tych po szkołach Państwowych więc jeśli zawód ma być podtrzymany to szkółki prywatne powinny być zlikwidowane, a w aptece powinien być Magister a nie technik bez matury co nierzadko ma miejsce, w końcu to my z podatków utrzymujemy uczelnie wyzsze. Może zamiast lekarzy znów przywrócony znachorow skoro ich brakuje?
Matylda Piątek, 12 Kwietnia 2019, 12:51
Technik farmaceutyczny po szkole policealnej ma maturę. Proszę nie szerzyć nieprawdziwych informacji.
Aktualnie nauka w zawodzie ma trwać 2,5 roku. A co do jakości kształcenia to nie można tak generalizować. Znam dobrych techników po szkołach, którzy świetnie doradzają pacjentom. Ale fakt, w tym zawodzie trzeba się stale uczyć i być na bieżąco.
Oliwia Wtorek, 22 Października 2019, 20:07
Znam kilka dziewczyn, które są technikami farmacji bo nie zdały matury i ratowały się szkołą policealną właśnie technikiem farmacji żeby mieć dobre miejsce pracy. To wstyd żeby osoba pracująca w aptece była bez matury, ale każdy technik farmacji jej nie ma chyba że jest jakiś wyjątek, A najgorzej jak idą po profilu humanistycznym ( tak też są takie osoby przyjmowane i nie mają żadnego pojęcia o chemii ).
jjs Czwartek, 28 Marca 2019, 17:46
A Nowoczesne laboratoria, koncerny farmaceutyczne
Art Piątek, 05 Października 2018, 8:30
Czyli dla mnie ta partia jest już skończona. Komu to ma służyć, jak nie dużym sieciom aptecznym? Dla nich to tania siła robocza, dobrze że w Biedronce więcej płacą, więc zainteresowanie kształceniem w tym zawodzie będzie dużo mniejsze niż się spodziewają.