Aptekarze muszą wyraźnie komunikować pacjentom o swoich uprawnieniach

02 Października 2018, 16:44 Apteka

Dyskusja wokół kształcenia techników farmaceutycznych wywołała lawinę rozmów na temat podziału kompetencji personelu aptecznego oraz przyszłej formy funkcjonowania aptek. Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, zaapelował by aptekarze wsparli działania samorządu i na poziomie kontaktów z pacjentami omawiali z pacjentami obowiązujące w aptekach procedury.

- W wielu wypowiedzeniach prezentowanych przez przedstawicieli techników farmaceutycznych podważane są kompetencje farmaceutów, idea opieki farmaceutycznej czy nawet fakt, że polskie apteki obsługują pacjentów, przy jednoczesnym wskazywaniu, że to technicy farmaceutyczni są najlepiej przygotowaną do pracy w aptece grupą zawodową. Tego rodzaju informacje są propagowane na spotkaniach z parlamentarzystami, przedstawicielami ministerstw oraz mediów i godzą bezpośrednio w nasze dobre imię oraz podważają nasze kompetencje- napisał Michał Byliniak na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych.

Personel aptek z identyfikatorami

Zdaniem wiceprezesa NRA, przez lata współpraca farmaceutów oraz techników miała harmonijny charakter. Niestety istniejącą i wypracowana przez lata synergia w ocenie Michała Byliniaka jest ostatnio zaburzana - dlatego też wiceszef samorządu zachęca farmaceutów do noszenia i eksponowania identyfikatorów. Mają one wyraźnie wskazywać pacjentom jakim tytułem zawodowym legitymują się osoby ich obsługujące.

- Jednocześnie zwracam się z serdeczną prośbą do kierowników aptek o egzekwowanie noszenia identyfikatorów jednoznacznie wskazujący na tytuł zawodowy przez pozostały personel aptek. Potraktujmy ten obowiązek wynikający z uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy, nie jako przykrą konieczność, ale jako promocję zawodu i profesjonalizmu farmaceutów, która będzie wstępem do prowadzenia w przyszłości serwisów opieki farmaceutycznej. Najlepszymi promotorami naszego zawodu jesteście Wy i do tej promocji polegającej co najmniej na eksponowaniu informacji o tytule zawodowym i wyższym wykształceniu gorąco zachęcam- zaapelował wiceszef NRA.

Jego zdaniem wyraźna identyfikacja pozwoli pacjentom na docenienie fachowość aptekarzy jako grupy zawodowej, a w przypadku koniecznego doradztwa będą preferować rozmowę z farmaceutą.

Pacjenci muszą identyfikować uprawnienia personelu

W ocenie Michała Byliniaka wieloletnie zaniedbania spowodowały, że pacjentom często trudno jest zidentyfikować różnice w poziomie wykształcenia aptecznego personelu.

- Najwyższy czas tą sytuację zmienić m.in. poprzez otwarte i każdorazowe komunikowanie faktu udzielania porady i informacji przez farmaceutę- zauważa przedstawiciele aptekarskiego samorządu i apeluje by jego członkowie wspólnie zadbali o godność, dobre imię, a w konsekwencji o przyszłość zawodu.

Dlatego też konieczne jest nie tylko prezentowanie informacji o tytułach zawodowych w aptekach, ale również bardzo restrykcyjne przestrzeganie przepisów dotyczących podziału kompetencji personelu aptek. Zdaniem wiceprezesa NRA konieczne jest również przestrzeganie obecności farmaceuty w godzinach pracy apteki, a także sprawowanie nadzoru nad jakością informacji przekazywanych pacjentom.

- Niezależnie od tego czy pracujemy w aptekach indywidualnych czy sieciowych i wierzę w to, że wszyscy rozumiemy, że w tym zakresie cele wszystkich farmaceutów są takie same i są zbieżne z oczekiwaniami i potrzebami pacjentów- ocenił Michał Byliniak.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ila Wtorek, 02 Października 2018, 20:18
Ha ha ha ...