MZ: Wznawiamy kształcenie techników farmaceutycznych, ale bez powołania samorządu zawodowego

03 Października 2018, 18:46 sejm

Dobiegło końca dzisiejsze spotkanie Sejmowej Komisji Zdrowia dot. sytuacji techników farmaceutycznych w systemie ochrony zdrowia.  - Potwierdzam, że są prowadzone działania mające na celu przywrócenie kształcenia w zawodzie. Po konsultacjach z ministerstwem edukacji będziemy wypracowywać dalsze rozwiązania - mówił dziś obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Marcin Czech, dodając, iż w resorcie nie trwają prace służące powołaniu samorządu zawodowego tej grupy.

 

Na wstępie wiceminister przedstawił uwarunkowania historyczne funkcjonowania zawodu technika farmaceutycznego w Polsce. Wskazał także na kompetencje techników farmaceutycznych oraz katalog ich uprawnień. Części działających dobrze przepisów ministerstwo zdrowia nie planuje zmieniać.

- Stoimy na stanowisku, że oba zawody są ważne, mają swoją rolę w systemie, są jego częścią. Na nowo definiujemy rolę poszczególnych zawodów w ochronie zdrowia - podkreślił wiceminister Marcin Czech.

Technicy domagają się powołania samorządu zawodowego

- Technicy farmaceutyczni to jedyna tak liczba grupa zawodowa, która nie ma samorządu zawodowego, nie ma ich kto reprezentować. Ten fakt powoduje, że o technikach wypowiadają się wszyscy, za wyjątkiem samych zainteresowanych. Technicy zasługują na godną reprezentację i sprawowanie należytej pieczy nad zawodem - mówiła Marzena Napieracz-Lubomska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, dodając, iż w ostatnim czasie zauważamy ograniczanie naszych uprawnień zawodnych, dziwię się, że o technikach decyduje NIA, to powoduje, że nasza grupa jest pomijana w procesie tworzenia prawa.

Wraca kształcenie, powstanie samorządu pod znakiem zapytania

- Rządy Platformy Obywatelskiej zniszczyły szkolnictwa zawodowe. Pod wpływem lobby farmaceutycznego zlikwidowano zawód - mówiła dziś poseł Bernadeta Krynicka dodając, iż technicy farmaceutyczni mogą liczyć na wsparcie Zjednoczonej Prawicy.

- Wierzę, że idziemy we wspólnym kierunku. Udało się w poprzedniej kadencji wprowadzić samorząd fizjoterapeutów, który działa dobrze. Teraz musimy zadać sobie pytanie, jakie są plany wobec rozwoju tego zawodu, co MZ zamierza, czy są prowadzone jakiekolwiek prace w zakresie regulacji ustawowych techników farmaceutycznych? - dopytywał poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Dzisiaj toczone są w ministerstwie zdrowia i resorcie edukacji narodowej stosowne prace. Jestem w stałym kontakcie z technikami farmacji. Jest powołany specjalny zespól w tej sprawie i od września 2019 r. chcemy żeby to nauczanie wróciło - odpowiedziała poseł Krystyna Wróblewska.

Wiceminister zdrowia wskazywał, że ochrona interesów techników farmaceutycznych może być gwarantowana przez inne, szeroko reprezentujące techników organizacje. W rozumieniu art. 7 Konstytucji RP zawód ten nie posiada praw zawodu zaufania publicznego,  nie są prowadzone także prace nad samorządem zawodowym. Przed podjęciem decyzji na temat wznowienia kształcenia analizowaliśmy rozwiązania innych krajów.

- Zawód powinien być dobrze zdefiniowany, kompetencje właściwie określone w oparciu o dobrą edukację. Jeśli będzie dobra edukacja i standardy to samorządy nie będą potrzebne - wskazywała poseł Alicja Kaczorowska.

- Co do kluczowych kwestii państwo są zgodni. W mojej ocenie jednak tylko utworzenie samorządu zawodowego daje gwarancję, że postulaty techników farmaceutycznych zostaną spełnione dobrze. Technicy nie aspirują do zrównania uprawnień z magistrami farmacji. Proszę o rozważenie takiej możliwości - apelowała Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny z kancelarii reprezentującej techników farmaceutycznych.

- Związek jest notorycznie pomijany, mam nadzieję, że już tak nie będzie, wierzę, że uda się założyć samorząd, mamy przygotowany projekt ustawy w tej sprawie – mówiła Aneta Klimczak, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP. 

Technicy z dyplomem uczelni wyższej?

Na spotkaniu pojawiły się także głosy, aby podnieść dotychczasowe nauczanie do poziomu szkolnictwa wyższego, jak było to w intencji w 2014 r., by 2-letni okres stażu w aptece nie był już konieczny oraz, by docelowo zwiększyć liczbę miejsc na wydziałach farmaceutycznych

Zawód technika zawodem zaufania publicznego?

- Chodzi o wiedzę popartą określonym wykształceniem. W wielu zawodach zaufania publicznego studia wyższe to nie jest jedyny warunek. Farmaceuci mają ścieżkę, aby uzyskać stosowną wiedzę, wiemy jak wygląda konstrukcja uprawnień z zakresu sporządzania, wytwarzania i wydawania leków. Nie jest tak, że po tych szkołach technicy posiadają takie kompetencje, posiadają prawo do czynności pomocniczych w tym zakresie. Aby ta praca była bardziej samodzielna potrzeba 2 latach stażu pracy. Uważamy, że to jest utrwalenie fikcji, niebezpiecznej dla pacjentów. Jesteśmy otwarci na istnienie zawodu, ale skończymy z tym dualizmem, czas żeby wrócić do nauczania w nowej formule i pod właściwym nadzorem - mówił Krzysztof Baka, radca pracy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

- Pielęgniarki kiedyś były kształcone na takich samych zasadach, samorząd w tej grupie funkcjonuje. Integralną częścią kształcenia jest praktyka zawodowa, którą też przechodzą farmaceuci. Farmaceuta jest kształcony do pracy także poza apteką, a technik tylko do działalności w aptece - wyjaśniał Paweł Klimczak, prezes zarządu  IGWPAiA.

NIA pełne obaw

- Wygaszenie zawodu nastąpiło po szerokich konsultacja. Dotychczasowy model kształcenia jest zły, nie spełnia oczekiwań systemu ochrony zdrowia. Rynek pracy jest stabilny. Kształcenie prowadziły 204 szkoły, natomiast kontrole realizacji treści programowych praktycznie się nie odbywały. Szkoły są prowadzone w system policealnym, weekendowym, niekiedy słuchaczami są osoby bez matury. Z ostatniego naboru ponad 9 tys. techników najpewniej wejdzie na rynek. Uważamy, że technicy są potrzebni, ale teraźniejszy model kształcenia jest złym modelem. Ufam, że będzie to kształcenie na odpowiednim poziomie. Przed nami ogromne wyzwania. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę powinna mieć apteka - czy będzie to centrum, które będzie odciążało pielęgniarki i lekarzy? Przed nami także wdrożenie opieki farmaceutycznej, Rolę zawodu pomocniczego w aptece jakby się nie zwał, musimy mocno określić - uważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

Technicy z poparciem posłów PiS

Odrębny głos w sprawie zgłosiła poseł PiS Anna Kwiecień uznając decyzję z 2014 r. za złą. - Nie zgodzę się, że kształcenie było złe, uważam że było ono na dobrym poziomie. To, czy technicy podejmują pracę po zakończeniu kształcenia to ich indywidualne decyzje, to jak w innych zawodach. Powrót do kształcenia to znakomita decyzja - podsumowała poseł.

Anna Grela

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz