Sejm: Burzliwa dyskusja o dobrowolności szczepień. PiS chce dalszych prac

03 Października 2018, 22:29 Szczepienia

Gdy w Polsce narasta problem z odmowami szczepień, politycy PiS i Kukiz'15  puszczają oko do osób straszących rodziców autyzmem, rtęcią i ściekami w szczepionkach. Politycy tych partii chcą dalszych prac nad projektem znoszącym obowiązek szczepień. Dziś wieczorem była o tym burzliwa dyskusja w Sejmie. Ciekawe jak zagłosują posłowie lekarze, pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów medycznych.   

Zakończyła się sejmowa debata dotycząca obywatelskiego projektu ustawy o dobrowolności szczepień. PiS i Kukiz'15 odpowiedziały się za głosowaniem z wnioskiem o skierowanie projektu do dalszych prac w Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przeciwni temu są: PO, Nowoczesna oraz PSL. - Dysponujemy bezpiecznymi szczepionkami oraz przyzwoitą sprawozdawczością NOP - apelował natomiast Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Projekt zdaniem autorów przywraca wolności obywatelskie

- 75 proc. polskiego społeczeństwa się nie szczepi. Dlaczego obowiązek dotyczy tylko dzieci? Dlaczego państwo polskie nie chce wziąć odpowiedzialności za powikłania a przymusza do szczepień. Projekt nie wprowadza nic nadzwyczajnego, projekt nie ma na celu likwidacji szczepień, stanowi natomiast dostosowanie do przepisów europejskich, nie sprawia zagrożenia proepidemicznego, ma przywrócić wolności obywatelskie, w razie powikłań rodzic zostaje pozostawiony sam sobie - prezentowała projekt przedstawicielka komitetu inicjatywy obywatelskiej Justyna Socha.

Musimy obalać kłamliwe fakty

- To dzisiejsze procedowanie jest wynikiem błędu komunikacyjnego, który narastał. Należy rozwiązać to przez program działań edukacyjnych oraz takiego posługiwania wiedzą, żeby była ona jednoznaczna, by margines manipulacji był możliwie mały - tłumaczył Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Jestem wdzięczy za otrawcie tej debaty, ale są takie argumenty, z którymi nie ma się polemizować, nie da się polemizować z nauka. W szczepionkach nie ma rtęci ani glinu, to błąd ze te dane krążą w przestrzeni publicznych, to się musi zmienić - tłumaczył Jarosław Pinkas.

„STOP NOP”: chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne naszych dzieci

- Też mam misję polegają na zapewnieniu zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, większość z nas swoje dzieci kiedyś szczepiła. Nasz projekt nie znosi szczepień, znosi obowiązek szczepień, gdyż jest on szkodliwy. Chcemy podziękować, że udało się zebrać 120 tys. podpisów pod naszym projektem. Media są nieuczciwe w tym temacie, jesteśmy jedynymi adwokatami bezpieczeństwa naszych dzieci. Nie może być tak, że producenci nie biorą odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich produktów. Czyich interesów broni inspekcja - koncernów czy naszych dzieci? Nie zamkniecie nam ust, bo jesteśmy zdeterminowanymi rodzicami. Rodzice nie otrzymują rzetelnej informacji od lekarzy, nasz projekt do tego zobowiąże. Mam nadzieję, że dodamy odwagi lekarzom i pielęgniarkom, bo bez ich głosu ta debata nie jest możliwa. Szokuje mnie opinia NIA oceniająca projekt jako groźny i cenzurująca jednocześnie lekarzy – mówiła Justyna Socha.

- 1500 rodziców w ankiecie powiedziało nam, że nie zdecydowało się kolejne dziecko w obawie o obowiązek szczepień. Mamy do czynienia z ogromnym wzrostem autyzmu, o 50 proc. wzrosła liczb hospitalizowanych niemowląt, co czwarte dziecko ma alergię - to prawdziwa epidemia, przyczynę tego są szczepionki - dodała prezentując projekt ustawy.

PO i PSL za odrzuceniem projektu

- To, że pani opowiada te głupoty, z tym możemy sobie poradzić, ale że obecnie rządzący są za tym, aby tę niebezpieczną ustawę dalej procedować to jest skandal - mówił poseł Bartosz Arłukowicz. Klub Platformy Obywatelskiej składa wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - wskazał poseł.

- Zgodnie z obietnicami to jest projekt obywatelski, więc będziemy go dalej procedować, to jest okazja do dyskusji. Przekażemy wniosek o skierowanie projektu do Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - mówił poseł PiS Krzysztof Ostrowski.

Wypowiadający się poseł Nowoczesnej Marek Ruciński podkreślił, iż szanuje głos obywateli, którzy podpisali się pod tym projektem. - Mówiąc jednak o szczepieniach nie mogę się wypowiadać wyłącznie jako parlamentarzysta - cel tej ustawy dyskwalifikuje możliwość dalszego jej procedowania -  wskazywał.

Na niebezpieczeństwo projektu zwrócił uwagę także Krystian Jarubas z PSL nazywając procedowanie projektu „otwarciem niebezpiecznej furtki”.

Posłowie niezrzeszeni wsparciem dla "STOP NOP"

- Jest wreszcie szansa na rzeczywistą debatę, będę glosować za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach - wskazywał poseł Robert Winnicki, poseł niezrzeszony (były szef Młodzieży Wszechpolskiej).

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Wilk. - To co proponuje ustawa to wprowadzenie standardu cywilizacyjnego działającego w 20 krajach UE. Niemcy przyjęły imigrantów, a mimo to nie wprowadziły szczepień prewencyjnych - mówił poseł niezrzeszony Jacek Wilk.

Głosy rozsądku

- Z przerażeniem czytałam ten projekt, ta ustawa zagraża zdrowiu i życiu dzieci, ta ustawa w ogóle nie powinna być procedowana - apelowała posłanka prof. Alicja Chybicka.

Poseł Beata Małecka-Libera wskazała, że narasta problem ze świadomością zdrowotną - Apeluję o stanowisko resoru zdrowia w sprawie obecności nieszczepionych dzieci w przedszkolach.

Poseł PiS Bernadeta Krynicka wskazała, że w krajach o wysokiej świadomości rzeczywiście nie ma obowiązku szczepień. W Polsce potrzebna jest debata na temat dobrodziejstwa szczepień a pan wmawia społeczeństwu, że chcemy znieść ten obowiązek - odniosła się do słów posła Arłukowicza poseł Krynicka. W kampanii mówiliśmy, że chcemy procedować inicjatywy obywatelskie - dotrzymujemy, więc słowa.

- Ustawa zawiera szereg błędów. To, by kalendarz szczepień był publikowany w formie rozporządzenia nie jest właściwe ze względu na przedmiot regulacji. Rada Ministrów negatywnie opiniuje projekt - podsumował GIS.

Anna Grela

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz