Nowy prezydent Światowego Towarzystwa Medycznego

08 Października 2018, 9:30 porozumienie umowa uścisk dłoni

Dr Leonid Eidelman z Izreala przejął stary władzy w Światowym Towarzystwie Medycznych. Podczas swojego inauguracyjnego przemówienia podkreślił, że prawdziwym wyzwaniem współczesnej medycyny jest problem wypalenia zawodowego lekarzy.

 

W trakcie swojego inauguracyjnego przemówienia podczas Zgromadzenia Ogólnego WMA w Reykjaviku Leonid Eidelman podkreślił. że wypalenie zawodowe dotyka blisko połowy spośród 10-milionowej rzeszy medyków na całym globie.

- To prawdziwa pandemia, spowodowana m.in. bardzo dynamicznie zmieniającymi się warunkami pracy lekarzy – ocenił nowy szef WMA. Dodał również, że problem ten jest jednym z symptomów większego problemów organizacji całego systemu ochrony zdrowia. Niestety problem wypalenia zawodowego negatywnie wpływa na jakość opieki nad pacjentami, a także istotnie skrócił czas życia lekarzy. - To ogromny problem dla społeczeństw cierpiących na niedobór kadry lekarskiej, które to zjawisko jest powszechne w większości krajów świata- dodał Leonid Eidelman.

Jego zdaniem dobrze pracujący lekarze są fundamentem bezpieczeństwa oraz jakości opieki nad pacjentami – niestety w praktyce poddawani są ogromnemu stresowi wynikającemu m.in. z rosnących obciążeń administracyjnych, kosztów opieki i presji na ich zmniejszanie, a także rosnącego zapotrzebowania pacjentów na opiekę.

Nowy szef WMA o medycynie przyszłości

- Przez lata praktyka lekarska realizowana była zgodnie z długoletnimi tradycjami. To lekarze posiadali unikalny zasób wiedzy konieczny w opiece nad pacjentami. Ten rodzaj interakcji pomiędzy lekarzami i pacjentami była najważniejszy i stanowił podstawę osobistej i troskliwej relacji pomiędzy nimi. Niestety zmiany społeczne, jakie przynosi nam XXI wiek, sprawiają , że tradycyjny model medycyny ulega istotnej transformacji – ocenił Leonid Eidelman.

Dlatego też podkreślił, że WMA musi patrzeć w przyszłość i przez pryzmat nauki oraz innowacji pomóc lekarzom oraz samym pacjentom na ogromne zmiany, jakie w nadchodzących dziesięcioleciach czekają współczesną medycynę. Chodzi zarówno o postępującą cyfryzację, elektroniczną dokumentację, robotyzację czy wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz wysoko rozwiniętych środków komunikacji.

- Możemy przewidzieć, że w przyszłości lekarze zapewniać będą swoim pacjentom zintegrowaną opiekę, jako członkowie wielodyscyplinarnych zespołów. Powstaje jednak pytanie- kto będzie ich liderem?- wskazał Leonid Eidelman.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz