Nowe zalecenia ekspertów ws. badań kobiet w ciąży

08 Października 2018, 10:07 ciąża

Opóźnienie rozpoznania nowotworu o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami. Tymczasem rak piersi u kobiet w ciąży jest diagnozowany nawet o 7 miesięcy później niż w grupie kobiet nieciężarnych. Problem może dotyczyć nawet kilkuset kobiet rocznie - podkreślają eksperci.

W piątek podczas konferencji fundacji Rak`n`Roll ogłoszono wypracowane wspólnie z ekspertami z dziedziny ginekologii i onkologii nowe zalecenia odnośnie badania USG piersi w ciąży.

W sobotę (6 października) obchodziliśmy Dzień Boskich Matek – kobiet, u których w ciąży lub w 12 miesięcy po porodzie została zdiagnozowana choroba nowotworowa. Przez 3 lata trwania programu do programu „Boskie Matki” zgłosiło się ponad 140 kobiet. 

-To, co zwróciło naszą uwagę to wysoka i szybko rosnąca zarazem liczba diagnoz raka piersi. W tej chwili stanowi on aż 60% wszystkich nowotworów wśród naszych Podopiecznych. Z przeprowadzonych wywiadów wynikało, że kobiety zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak: guzki, obrzęki, zaczerwienienia skóry piersi, ale albo same, albo przez lekarzy były uspakajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie naturalnie miną – powiedziała Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll.-

Największym wyzwaniem jest edukacja

Podczas dyskusji eksperci zwracali uwagę na czynniki, które najbardziej wpływają na trudnośc w rozpoznaniu nowotworu w czasie ciąży. Podopieczne i eksperci fundacji Rak`n`Roll przede wszystkim zwracali uwagę na niski poziom świadomości nie tylko u społeczeństwa, ale także u kadry medycznej. Niestety często guz piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź na zmiany hormonalne związane z ciążą.

– Często spotykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety, ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem. Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana, a nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa. Zalecenia są wskazówką dla lekarzy, w jaki sposób mogą najlepiej zadbać o swoje pacjentki – mówił  prof. Wojciech Rokita –wiceprezes, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest przeważnie o 2-7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Wiadomo natomiast, że opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem – mówiła dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie

Wypracowane stanowisko ekspertów

W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zaleca:

  • dla kobiet powyżej 35 roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych
  • dla kobiet poniżej 35 roku życia:
    - rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży
    - wykonanie w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.

– Leczenie raka piersi u kobiet będących w ciąży jest nie tylko możliwe, ale też konieczne – dotyczy to zarówno leczenia chirurgicznego, jak i chemioterapii. W wybranych przypadkach można rozważyć również zastosowanie radioterapii. Ważne, jednak, aby diagnostyka i leczenie odbywało się w wyspecjalizowanych ośrodkach dysponujących doświadczonym wielodyscyplinarnym zespołem – dodała dr Jagiełło-Gruszfeld.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz