Prezes NRL do lekarzy parlamentarzystów ws. projektu o dobrowolności szczepień

08 Października 2018, 10:19 Szczepienia

Posłowie - lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień ochronnych dają bardzo zły przykład - podkreślił Prezesa NRL prof. Andrzeja Matyja w liście do członków samorządu lekarskiego. Zapowiedział, że samorząd lekarski będzie uważnie obserwować przebieg debaty parlamentarnej.

Przypomnijmy, że w środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, jednak w czwartek Sejm głosami PiS i Kukiz'15, odrzucił ten wniosek i skierował projekt do dalszych prac w komisji.

Redakcja Polityki Zdrowotnej przeanalizowała jak zagłosowali lekarze-parlamentarzyści Lekarze posłowie nie unikną konsekwencji zawodowych?

A. Matyja w liście przypomniał, że samorząd zajął jednoznacznie negatywne stanowisko wobec obywatelskiego projektu uważając, że stwarza on zagrożenie dla interesu publicznego i grozi powrotem chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane. Rada skierowała w czwartek apel do parlamentarzystów, aby odrzucili projekt NRL do lekarzy parlamentarzystów: etyka zakazuje propagowania postaw antyzdrowotnych

W apelu tym NRL przypomniała wszystkim lekarzom, także tym którzy sprawują funkcje publiczne, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powołaniem lekarza jest m.in. zapobieganie chorobom, a lekarze mają obowiązek działania zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej.

- Odnosząc się do głosowania w Sejmie samorząd lekarski liczy, że ostatecznie parlamentarzyści będący lekarzami zajmą w tej sprawie stanowisko zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej i będą głosowali przeciwko projektowi. - Lekarze nie powinni bowiem w żaden sposób przykładać ręki do uchwalania szkodliwych  dla zdrowia przepisów - podkreślił prezes Rady. 

Bardzo zły przykład

Według samorządu lekarskiego, mimo, że głosowanie dotyczyło kwestii formalnej i nie miało charakteru merytorycznej oceny co do utrzymania w Polsce obowiązkowych szczepień ochronnych, to jednak lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem nad ustawą "dają bardzo zły przykład".

- Należy ubolewać, że jako lekarze - nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca - czytamy w liście.

Wiedza medyczna ponad zobowiązaniami politycznymi

Samorząd oczekuje, że lekarze biorąc udział w pracach nad przepisami dotyczącymi zdrowia, będą zawsze kierować się przede wszystkim posiadaną wiedzę medyczną i oceną sytuacji zdrowotnej, a nie różnorodnego rodzaju zobowiązaniami politycznymi.

Jak zapowiedział prezes Rady, samorząd lekarski będzie bardzo uważnie obserwować przebieg debaty parlamentarnej i baczyć, aby wypowiedzi posłów - lekarzy  nie odbiegały od powszechnie akceptowanych standardów wiedzy medycznej.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz