Trybunał Europejski umacnia prawa pracujących ciężarnych i karmiących

09 Października 2018, 15:28 ciąża

Prawa pracownicze kobiet w ciąży i karmiących piersią zostały wzmocnione wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Będą one cieszyć się szczególną ochroną w odniesieniu do pracy w porze nocnej.

Trybunał rozpatrywał sprawę karmiącej piersią Hiszpanki, która pracowała częściowo w porze nocnej. Domagała się ona zwolnienia z pracy w porze nocnej i świadczeń socjalnych. Pracodawca sprzeciwiał się argumentując, że praca w porze nocnej odbywa się tylko częściowo.

Jednoznaczny wyrok

Sędziowie Trybunału uznali, że "pracownik, który wykonuje pracę zmianową, w której wykonuje swoją pracę tylko częściowo w porze nocnej, może być uznany za pracownika pracującego w porze nocnej".

Prawo UE zabrania kobietom w ciąży i karmiącym piersią wykonywania pracy nocnej, gdy składają odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Luksemburscy sędziowie orzekli również, że oceny ryzyka zawodowego muszą uwzględniać "indywidualną sytuację" kobiet w ciąży lub karmiących piersią, aby nie dyskryminować ich. Ostateczną decyzję podejmie sąd w Galicji.

Źrodło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz