Premier M. Morawiecki: przeznaczamy znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora

08 Października 2018, 14:45

Przeznaczamy znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek odwiedził pensjonariuszy domu seniora w Centrum Medycznym Bonifratrów w Warszawie.

Jak przypomniał, Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że to, jak się opiekujemy osobami starszymi, to jest miarą naszego społeczeństwa.

- I tak dokładnie też patrzymy na tę sprawę. Oczywiście pięknie jest, jeżeli jest rodzina wielopokoleniowa, kiedy dzieci i wnuki mogą opiekować się osobami starszymi, ale nie zawsze tak jest w życiu. Wiemy, że różnie się układa. I dlatego w to miejsce w naszym codziennym cywilizowanym świecie, w standardach europejskich w jakich chcemy się poruszać i do jakich dążymy (…), w to miejsce wchodzi państwo i powinno wchodzić państwo – mówił jednocześnie dziękując m.in. ojcom bonifratrom, zakonom i księżom, którzy zajmują osobami starszymi.

Jak ocenił premier, jest to bardzo piękne dzieło, które Kościół prowadzi, a osoby starsze bardzo wiele zawdzięczają ojcom zakonnym, księżom i braciom. - To są dzieła, które muszą być wspierane przez państwo – wskazywał premier.

- Dlatego my zdecydowaliśmy się przeznaczyć znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora, klubów seniora, opieki nad osobami starszymi, domów opieki nad osobami starszymi, takimi jak ten - podkreślił.

Wzrost wydatków państwa na domy seniora

- Dla porównania jeszcze 3-4 lata temu było to 30 mln zł na placówki, które umownie nazywamy domami seniora. Dzisiaj to już jest trzy razy więcej, a w przyszłym roku planujemy kolejne środki zarówno na tworzenie nowych ośrodków, takich jak domy seniora, których utworzymy w tym roku ok. 300. I to jest też wielokrotnie więcej niż kilka lat temu. I nie tylko na tworzenie nowych ośrodków, ale również na usługi socjalne, na usługi rehabilitacyjne, które są bardzo potrzebne - wskazywał.

Premier zaznaczył, że z rozmowy z pensjonariuszami domu wynika, że najbardziej potrzebują oni m.in. opieki medycznej, opieki pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej, wszelkiego rodzaju zajęć w domu seniora od pieczenia ciast poprzez zajęcia teatralne, ale również naukę obsługi komputera, internetu, po to, aby mieć częstszy kontakt ze swoimi wnukami, dziećmi.

- Chce z całą mocą podkreślić, że nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi wszystko aby zwielokrotnić te wydatki, a już za rok, za dwa one będą pięciokrotnie wyższe niż trzy cztery lata temu, na domy seniora i domy, w których odbywa się tego typu opieka – zapowiedział M. Morawiecki.

- Oby jesień życia była tak piękna jak jesień polska, dzisiejsza, ta tegoroczna, słoneczna, pełna kolorów, barw. Niech taka będzie jesień życia wszystkich naszych seniorów, naszych mam, naszych ojców, naszych dziadków, naszych babć – mówił premier na zakończenie wizyty.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz