Apteki dostaną wsparcie na sprzęt związane z wdrożeniem e-recepty

10 Października 2018, 10:48 Apteka

W związku z wdrożeniem e-recepty, apteki otrzymają wsparcie finansowe w postaci możliwości odliczenia podwójnych kosztów zakupu sprzętu informatycznego od podatku - poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

J. Cieszyński podkreślił, że wsparcie jest związane z wdrożeniem e-recepty i przypomniał, że od 1 stycznia 2019 r. będzie można zrealizować e-recepty w każdej aptece. - Mieliśmy sygnały, że nie wszyscy farmaceuci są gotowi i nie wszyscy mają odpowiedni sprzęt i oprogramowanie - wyjaśnił.

Jak mówił, koszt który farmaceuci poniosą w 2018 r., a więc dotyczy to także tych farmaceutów, którzy już na początku roku kupili sprzęt, będzie podwójnie zaliczał się w poczet kosztów, czyli pomniejszy podstawę opodatkowania. - 3,5 tys. zł to limit na wyposażenie jednego stanowiska, a zakładamy, że w aptece jest do 4 stanowisk. Wsparcie będzie przysługiwało dla jednego przedsiębiorcy do 4 aptek - wyliczał wiceminister. Według niego oznacza to, że suma odliczeń sięgnie połowy ceny sprzętu.

J. Cieszyński wyjaśniał, że ministerstwo szacuje, iż koszt tego wsparcia wyniesie w sumie ok. 15 mln zł. - To wsparcie, które zachęca do wymiany sprzętu i oprogramowania - ocenił.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zaznaczyła, że bardzo się cieszy, iż ministerstwo dostrzegło problem. - To wsparcie jest drogą dzięki której farmaceuci będą mogli zainwestować w sprzęt, aby realizować e-recepty - mówiła.

Jak dodała, wsparcie będzie głównie dla aptekarzy indywidualnych, którzy borykają się z problemami finansowymi i dla których zakup sprzętu informatycznego stanowi znaczny wydatek. - Dzięki temu wsparciu apteki będą mogły sprostać wymaganiom i realizować e-recepty - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, ten rodzaj wsparcia to dobra propozycja. - Były oczekiwania, aby ministerstwo zdrowia wsparło zakup sprzętu w 100 proc., ale zdajemy sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy i jest to maksymalne wsparcie, które mogliśmy zyskać - mówiła.

Z kolei wiceminister podkreślił, że resort chce partycypować w kosztach, ponieważ wdrażanie rozwiązań e-zdrowia powoduje, że środki na ochronę zdrowia będą bardziej efektywne docierały do pacjenta.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Krysia Czwartek, 11 Października 2018, 19:59
A kiedy ministerstwo wesprze małe gabinety lekarskie i pomoże w zakupie koniecznego do prowadzenia e- dokumentacji sprzętu????