J.Cieszyński: w przyszłym tygodniu ruszy pilotaż e-skierowania

10 Października 2018, 11:23 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

W przyszłym tygodniu rozpoczynamy pilotaż  e-skierowania, który potrwa do połowy 2019 r. - poinformował w środę dziennikarzy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Gdzie i w jakim zakresie zaplanowano pilotaż?

Jak wyjaśnił wiceminister pilotaż rozpocznie się od Warszawy, gdzie dotyczyć będzie wyłącznie medycyny sportowej, a następnie tomografii komputerowej,a  docelowo zostanie rozszerzony na pozostałe rodzaje skierowań, które będzie można realizować w ok. 200 placówkach, które będą sukcesywnie dołączały do programu. Ponadto pilotaż ruszy w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. JP II w Polanicy Zdroju we wszystkich zakresach.

J. Cieszyński podkreślał, że korzyści jakie daje e-skierowanie to wyeliminowanie sytuacji, gdy pacjent zapisuje się w kilku kolejkach i blokuje miejsce innym pacjentom, brak konieczności dostarczania skierowania osobiście - wystarczy telefon i możliwość zdalnej rejestracji, zredukowanie problemu nieczytelności odręcznego pisma, zwiększone bezpieczeństwo, wyeliminowanie przypadków zgubienia skierowania, ale także możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta.

- Pilotaż ruszy  w przyszły tygodniu, system będzie gotowy, by z niego korzystać, ale przewidujemy, że realnie na dużą skalę wystawianie e-skierowań rozpocznie się w styczniu.

Wiceminister podkreślił, że trwają prace nad stworzeniem prostej aplikacji dla e-skierowań, także dla urządzeń mobilnych tak, aby można było z niej korzystać np. podczas wizyt domowych. E-skierowania będą wystawiane do lekarzy specjalistów, ale także na badania. W formie elektronicznej nie będą wystawiane jedynie skierowania dotyczące medycyny pracy. - Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad tym, aby było możliwe w formie elektronicznej także prowadzenie dokumentacji dotyczącej medycyny pracy - dodał.

Kto wystawi e-skierowanie

Wiceminister zapowiedział, żer resort będzie analizował możliwość wystawiania e-skierowań przez asystentów medycznych tak jak w przypadku e-zwolnień. Przypomniał, że prezydent podpisał już ustawę o asystentach medycznych i za kilka dni wejdzie ona w życie.

Jak zrealizować e-skierowanie

MZ wyjaśnia, że pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie, system P1 weryfikuje e-skierowanie, zapisuje je, generuje numer PIN lub kod kreskowy. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail (należy mieć aktywne IKP), a może także otrzymać wydruk informacyjny. Po otrzymaniu 4-cyfrowego numeru PIN lub kodu kreskowego pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenia ma być realizowane, następnie w wybranym przez siebie podmiocie leczniczym podaje dane dostępowe: PiN lub od kresowy. Placówka przesyła otrzymane dane do systemu P1, a ten weryfikuje otrzymane dane i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia placówka może zapisać pacjenta na wizytę. 

Elektroniczne skierowania mają obowiązywać w całym kraju od 1 stycznia 2021 roku.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz