MZ: NFZ przypomni pacjentowi o wizycie SMS-em już w II połowie 2019 r.

10 Października 2018, 13:09 komputer informatyzacja

W II połowie 2019 r. NFZ przypomni pacjentowi o zaplanowanej wizycie SMS-em, a pacjent będzie miał też możliwość informacji zwrotnej czyli ewentualnego odwołania wizyty przez SMS - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak mówił w środę dziennikarzom J. Cieszyński, ministerstwo pracuje obecnie nad takimi rozwiązaniami. - W projekcie ustawy o e-skierowaniach wprowadzamy zasadę, że tam gdzie są prowadzone centralne kolejki,  NFZ będzie wysyłał SMS-owe przypomnienia do pacjentów o zaplanowanej wizycie - wyjaśnił. Jak dodał, badania pokazują, że liczba nieodwołanych wizyt spada o połowę, gdy pacjenci otrzymują SMS-owe przypomnienia.

J. Cieszyński przypomniał, że NFZ rozpoczął też prace nad specjalną infolinią dla pacjentów, w ramach której będą mogli oni otrzymać też informacje o e-receptach, e-skierowaniach.

- Ponadto zmieniamy zapisy tak, aby można było w dowolny sposób powiadomić pacjenta o tym, że inny pacjent zrezygnował i zwolniło się miejsce na wcześniejszą wizytę.

Harmonogram przyjęć pacjentów

- Wprowadzamy nową rzecz, czyli harmonogram przyjęć pacjentów. Teraz lista oczekujących jest tylko fragmentem tego harmonogramu ponieważ dotyczy tylko pacjentów oczekujących na pierwszorazową wizytę. To co ustawa określa jako kolejkę, defacto jest tylko fragmentem kolejki - mówił wiceminister. 

- Do NFZ będzie sprawozdawana pełna ewidencja tego, kto kiedy i w jakim trybie został przyjęty. Placówki będą musiały raz w tygodniu sprawozdawać harmonogram, a codziennie - ile mają miejsc dla pacjentów pierwszorazowych - tłumaczył. - Zwiększamy częstotliwość sprawozdawania tak, aby informacje były wiarygodne i aktualne - dodał.

- Informatyzacja usuwa miejsce na kajet - mówił wiceminister odnosząc się do przypadków, gdy listy oczekujących prowadzone są przez pracowników rejestracji w zeszytach.

Jak mówił J. Cieszyński, codzienne sprawozdawanie danych miałoby obowiązywać od drugiej połowy 2019 r., ponieważ wiąże się to ze znacznym obciążeniem systemu informatycznego i wymaga przygotowania go. 

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz