Prezes NRL ws. projektu o dobrowolności szczepień: generowanie olbrzymiego ryzyka

10 Października 2018, 13:25  andrzej matyja prezezs NRL NIL

Prezes NRL Andrzej Matyja ocenia, że zniesienie obowiązku szczepień ochronnych to generowanie ogromnego ryzyka związanego z powrotem chorób zakaźnych. Jest też zaniepokojony tym, że wśród posłów którzy poparli postulat zniesienia obowiązku szczepień byli także lekarze.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy znoszącej obowiązek szczepień ochronnych odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sejmie. Po burzliwej debacie posłowie, głównie głosami PiS i Kukuiz'15, zdecydowali o tym, że trafi on do dalszych prac w komisjach.

Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w specjalnym komentarzu wyraził zaniepokojenie tym, co się wydarzyło w Sejmie. Według niego, zniesienie obowiązku szczepień ochronnych może zakończyć się katastrofą. - To generowanie ogromnego ryzyka związanego z powrotem epidemii chorób zakaźnych. Jeśli do tego dopuścimy, nasze dzieci i wnuki nam tego nie wybaczą. My też sobie nie wybaczymy - podkreśla.

Poseł lekarz z zawieszonym prawem wykonywania zawodu?

- Mój ogromny niepokój wzbudził dodatkowo fakt, że wśród posłów, którzy poparli postulat zniesienia obowiązku szczepień ochronnych, byli także lekarze. Podczas parlamentarnej debaty, w ich obecności, podważano skuteczność szczepień. Przy tej okazji zastanawiam się po raz kolejny, czy nie byłoby zasadne, by lekarz, który chce być politykiem, rozważył ewentualność zawieszenia prawa wykonywania zawodu - stwierdził A. Matyja.

Jak ocenił, głosowanie za zniesieniem obowiązku szczepień ochronnych jest wbrew zasadom evidence-based medicine i dalekie od norm postępowania określonych w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Przypomniał, że ich przestrzeganie obowiązuje każdego lekarza. - Głos suwerena jest ważny, ale jego dobro powinno być dla posłów, a zwłaszcza posłów lekarzy, wartością najwyższą. Primum non nocere – to jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie - zaznaczył.

- Wierzę w wiedzę, rozsądek i kompetencje moich kolegów. Ufam, że to, co wydarzyło się w czwartek w Sejmie, obudzi środowisko lekarskie, które intensywniej włączy się w edukowanie pacjentów, wytłumaczy im i uświadomi, że niepożądane odczyny poszczepienne to zaledwie promil przypadków, a korzyści płynące ze szczepień ochronnych są olbrzymie - stwierdził prezes NRL.

A. Matyja zaapelował na zakończenie: Nie narażajmy zdrowia i życia Polaków!

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz