Osoby chore przewlekle - na co mogą liczyć w pracy?

10 Października 2018, 14:39 komputer informatyzacja

40 proc. pracodawców deklaruje, że ich firma może zaoferować pracownikom z niepełnosprawnościami elastyczne godziny pracy, a 29 proc. jest gotowa zaproponować im pracę na pół etatu. Jednak w rzeczywistości blisko połowa pracodawców nie ma żadnych rozwiązań wspierających chorych przewlekle. Warto jest więc promować dobre praktyki w tym zakresie.

 

Większość osób chorujących przewlekle nie informuje pracodawców o swoim stanie zdrowia albo robi to dopiero gdy objawy ich choroby są niemożliwe do ukrycia. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane (SM), obawiają się, że otwarte informowanie o swoim schorzeniu zdecydowanie osłabi ich pozycję w firmie.

Zachowanie dotychczasowej pracy przez pracowników chorych przewlekle bywa możliwe, przynajmniej przez jakiś czas, jednak prawdopodobieństwo znalezienia nowej pracy przez chorych z postępującą niepełnosprawnością, zaburzeniami oceniane jest przez nich samych za niewielkie. Potwierdzają to badania: 71 proc. specjalistów HR potwierdza, że stan zdrowia bywa powodem odrzucenia kandydata do pracy.

- Tym bardziej godni uznania i wsparcia są ci pracodawcy, którzy próbują uwzględniać w swojej polityce kadrowej osoby chorujące przewlekle, w tym osoby z niepełnosprawnościami – wskazuje Arkadiusz Pączka, z-ca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP.

Elastyczne godziny pracy

- Aby wyjść naprzeciw takim pracownikom często nie potrzeba wiele, bo w firmie już istnieją rozwiązania, które sprawdzają się także w przypadku innych pracowników. Elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej są cenioną opcją zarówno dla pracowników kontynuujących studia, planujących założenie rodziny albo już te rodziny posiadających czy po prostu dla coraz młodszych roczników, które wchodzą na rynek pracy i egzekwują rozwiązania zgodne z ich filozofią work-life balance. Natomiast pracownikowi chorującemu przewlekle elastyczne godziny pracy pozwalają bezkonfliktowo łączyć obowiązki zawodowe z leczeniem, a w przypadku, kiedy przychodzi tzw. gorszy dzień, możliwość pracy z domu staje się pomocnym rozwiązaniem – mówi Arkadiusz Pączka.

Jak dodaje, są na rynku pracy firmy, które posiadają rozbudowane programy wsparcia chorujących pracowników, ułatwiające im pozostanie w kontakcie z firmą podczas przebywania na zwolnieniu, a potem po powrocie z niego - ponowną adaptację do miejsca pracy. 

- Trzeba jednak przyznać, że w przypadku większości firm takie programy, to dopiero przyszłość. Zmiana podejścia do pracowników chorujących przewlekle jest jednak nieunikniona. Wymuszą ją procesy demograficzne oraz paradoksalnie, postęp w medycynie –  ocenia A. Pączka.

Przykład dobrych praktyk

Już teraz chorujący przewlekle stanowią w Europie niemal jedną czwartą wśród osób aktywnych zawodowo. Coraz lepiej i skuteczniej leczeni w niczym nie ustępują pozostałym pracownikom. Dla wielu pracodawców pracownik z SM jest tożsamy z osobą, która w najbliższej przyszłości znajdzie się na wózku inwalidzkim. Tymczasem  szybko zdiagnozowani i dobrze leczeni mogą długo cieszyć się pełną sprawnością, więc warto inwestować w przyjazne dla przewlekle chorych miejsce pracy.

Jednak początki są zazwyczaj trudne, a stereotypowe wyobrażenia o obciążeniu jakim jest dla pracodawcy chorujący pracownik wciąż silne. Dlatego organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”, której celem jest promocja aktywności zawodowej chorujących przewlekle, postanowili uhonorować pracodawców, którzy znaleźli się w awangardzie zmian. W inicjatywie chodzi zarówno o promocję tych, którzy oferują rozwiązania przyjazne pracownikom z chorobami przewlekłymi, jak i o zainspirowanie innych pracodawców, aby wsparli proces otwierania się polskiego rynku pracy na chorujących przewlekle.

W tym celu przygotowywany jest raport „Choroba przewlekła@Praca”, w którym zostaną zebrane przykłady praktyk HR, które są kierowane do pracowników chorujących przewlekle. Organizatorzy kampanii czekają na zgłoszenia od działów HR.

Źródło: pracujeznia.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz