50 mln zł na Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie

10 Października 2018, 11:07

Premier  Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj, że rząd przyznał 50 mln zł na rozwój Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował nowy, 68 Rok Akademicki.

Podczas uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Premier  Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyznał UMB z budżetu państwa grant na kwotę 50 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jak powiedział Prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko podczas wykładu inauguracyjnego centrum jest otwarte na współpracę z naukowcami z kraju i całego świata.

Początek Nowego Roku Akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku  połączony był z oficjalnym otwarciem po wieloletniej modernizacji i rozbudowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem głównym do USK dokonali wspólnie: Minister Zdrowia prof.
Łukasz Szumowski, JM Rektor UMB prof. Adam Krętowski, prof. Jan Górski, prof. Jacek Nikliński, prof. Zenon Mariak, Dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński, Bogusław Poniatowski oraz Dyrektor szpitala Marek Karp.

Wcześniej w budynku Centrum Badań Innowacyjnych zaprezentowano historię budowy i przebieg 10 letniej inwestycji, której koszt przekroczył pół miliarda złotych. Minister Ł. Szumowski pogratulował tak nowoczesnej placówki. Następnie Jego Magnificencja Rektor w towarzystwie dyrektora szpitala i zaproszonych gości zaprezentował Ministrowi i zaproszonym gościom Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Minister odwiedził Klinikę Perinatologii i wręczył młodym mamom i ich nowonarodzonym pociechom kocyki. Życzył zdrowia i owocnego wychowania dzieci.

„Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że mamy nowoczesny szpital XXI wieku” - podkreślił JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Zaznaczył, że w szpitalu "znacząco" poprawiły się warunki leczenia, możliwości diagnostyki chorób, leczenia zabiegowego, ale też warunki do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki studentów. Dziękował wszystkim zaangażowanym przez lata w tę inwestycję. Rektor podkreślił, że powstała także "najnowocześniejsza w zakresie badań klinicznych jednostka naukowa" - Centrum Badań Klinicznych, które zajmuje się m.in. badaniami nad ludzkim genomem, tzw. medycyną spersonalizowaną i chorobami cywilizacyjnymi.

Minister zdrowia  Łukasz Szumowski powiedział, że takie przedsięwzięcia jak rozbudowa szpitala uniwersyteckiego to "nie są koszty, ale inwestycje". Mówił, że to ważna inwestycja dla pacjentów z całego makroregionu.

Minister Szumowski zauważył także, że ważne są też inne funkcje jakie pełni szpital uniwersytecki: badawcza i dydaktyczna. Wskazał przy tym, że UMB to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, który  "zaczyna być dostrzegany na świecie".

Zakończona rozbudowa i modernizacja była pierwszym etapem rozwoju szpitala, uczelnia liczy na  budowę na terenie szpitala Centrum Psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Rektor przypomniał, że na część prac są zagwarantowane pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, potrzebne są jeszcze decyzje w ministerstwie zdrowia na pozostałe finansowanie.

W ramach modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dobudowano nową część szpitala i zmodernizowano starą. Placówka zwiększyła swoją powierzchnię dwukrotnie. Obecnie to 60 tys. metrów kwadratowych. Jest tam 820 łóżek dla pacjentów w 26 klinikach. Szpital dysponuje 26 salami operacyjnymi, w tym jedną tzw. hybrydową. W ramach modernizacji powstał nowy szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu budynku, izba przyjęć, przybyło łóżek intensywnej terapii, działa stacja dializ, komora hiperbaryczna. Pacjenci mają w większości do dyspozycji sale jedno-lub dwuosobowe z łazienkami.

inf. prasowa

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz