Prezes NRL ws. dyscypliny głosowań nad projektem o dobrowolności szczepień

12 Października 2018, 9:46 sejm

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do Marszałka Sejmu oraz do Marszałka Senatu z prośba o zaapelowanie do przewodniczących klubów parlamentarnych, aby w trakcie dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień ochronnych, parlamentarzyści byli zwolnieni z dyscypliny głosowań, gdyby taka miała być zastosowana na którymkolwiek etapie prac legislacyjnych.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy znoszącej obowiązek szczepień ochronnych odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sejmie. Po burzliwej debacie posłowie, głównie głosami PiS i Kukuiz'15, zdecydowali o tym, że trafi on do dalszych prac w komisjach.

Prezes NRL apelował już do parlamentarzystów Prezes NRL do lekarzy parlamentarzystów ws. projektu o dobrowolności szczepień. Teraz zwrócił się do Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu.

- Zdajemy sobie, sprawę że parlamentarzyści mają swoje powinności wobec ugrupowań, z których się wywodzą. Istnieje jednak pewna granica, której lekarze i lekarze dentyści nie powinni przekraczać. Granicę tę wyznacza wiedza i deontologia lekarska. Chcielibyśmy uniknąć demoralizującej społecznie i gorszącej środowisko lekarskie sytuacji, w której  lekarze sprzeniewierzają się wiedzy medycznej i składają swoją powinność dbania o zdrowie jednostkowe i zbiorowe na ołtarzu gry politycznej - napisał szef samorządu lekarskiego A. Matyja w listach skierowanych do marszałków obu Izb parlamentarnych.

- Mieszanie naukowo ugruntowanej wiedzy lekarskiej i polityki może nie wyjść na dobre ani medycynie, ani polityce - podkreślił.

Źródło: NIL

BPO

Polecamy także

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz