Kalendarz szczepień na 2019 r. gotowy. Co się zmienia?

12 Października 2018, 12:00 Szczepienia

Jak poinformował Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, Program Szczepień Ochronnych na rok 2019 jest już gotowy i czeka tylko na podpisanie. Jakie zmiany są w nim zawarte w stosunku do kalendarza szczepień na ten rok?

Szczepienie noworodkówprzeciwko gruźlicy ma być przeprowadzane przed wypisem ze szpitala, ale niekoniecznie w pierwszej dobie życia dziecka. Pinkas podkreśla, że na pewno szczepienia te muszą być realizowane w szpitalach, gdzie jest przeszkolony do tego personel. Ponadto to bardzo ważna szczepionka i nie można ryzykować, że część rodziców się na nią nie zgłosi w późniejszym terminie. 

Druga zmiana dotyczy szczepień MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Jego druga dawka przesunięta zostają z 10 na 6 rok życia. Przy tym z wyrównaniem dla dzieci, które po wejściu kalendarza mają więcej niż 6 lat i nie były jeszcze szczepione. 

Jak podkreślała wiceszefowa Sanepidu Izabela Kucharska kolejną zmianą ma być doszczepienie przeciwko różyczce dziewcząt w wieku 19 lat  - tak by jeszcze bardziej zabezpieczyć je przed tą chorobą, której skutki są groźne zwłaszcza w ciąży. Ale ta zmiana w kalendarzu planowana jest na kolejne lata, a nie na 2019 r. 

 

Przypomnijmy, że na wpisanie w kalendarz czekają kolejne szczepienia, m.in. przeciwko rotawirusom, HPV, ospie wietrznej czy meningokokom. 

Po czerwcowym spotkaniu Rady Sanitarno-Epidemiologicznej kalendarzem szczepień ochronnych na rok kolejny podjęto decyzję, aby rekomendować:

możliwość szczepienia przeciwko gruźlicy przed wypisem ze szpitala (może to oznaczać np. 2-3 dzień życia), a nie w pierwszej dobie życia

-  stosowanie czterodawkowgo schematu szczepienia przeciwko pneumokokom u dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży

- utrzymanie szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową

wprowadzenie szczepień przeciwko rotawirusom do szczepień obowiązkowych, co oznaczałoby, że rodzice dzieci nie musieliby za nie płacić 

utrzymywanie rezerwy szczepionek przeciwko meningokom (40 proc. na typ B, 40 proc. na typ C, 20 proc. na ACYW).

AK

 Polecamy również:

Szczepienia przeciw rotawirusom - raport Polityki Zdrowotnej

Program szczepień przeciw HPV zmniejszył liczbę zarażonych o 86 proc.

Sejm za dalszym procedowaniem ust. znoszącej obowiązek szczepień ochronnych

Kolejny przetarg na szczepienia przeciw pneumokokom oprotestowany

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

włodek.g Wtorek, 04 Grudnia 2018, 17:16
Po co dzieciom taka dawka metali ciężkich? Podejrzewam że pan minister chce zlasować im mózgi. Panie pinkas zalecam higiene a zwłaszcza mycie rąk uważam że pan ma alergie na mydło dlatego dba pan o interes koncernów farmaceutycznych kosztem zdrowia dzieci. Wstyd mieć tak bezrozumnego ministra
ddd Poniedziałek, 22 Października 2018, 16:16
Co to jest jeszcze bardziej. Nie da się jeszcze bardziej, zaindukujecie problemy autoimmunologiczne. Nie ma żadnych dowodów iż można bardziej niż dwoma dawkami chronić przed różyczką.

Bzdety i idiotyzmy!
Niedorzeczne Piątek, 12 Października 2018, 19:50
Po to ten przymus szczepień dorosłych , żeby szczepić 19 latki. To dorośli ludzie , a co jeśli się nie zjawią na szczepienie .Rodzice w tym wypadku nie mogą ponosić żadnej odpowiedzialności jeśli ich dorosłe dzieci nie wyrażą zgody na szczepienie.A kiedy rząd i sanepid w trosce o społeczeństwo zacznie obowiązkowo szczepić lekarzy i Ukraińców w Polsce.