Pielęgniarki z kolejnych szpitali grożą strajkiem głodowym

12 Października 2018, 13:42 Pielęgniarki pielęgniarka

Po proteście pielęgniarek ze szpitala w Przemyślu, strajkiem grożą kolejne, tym razem pielęgniarki ze szpitala w Sanoku oraz z trzech placówek w województwie świętokrzyskim. Czy zawarte kilka dni temu porozumienie pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu będzie impulsem do rozpoczęcia fali protestów tego personelu?

Pielęgniarki zatrudnione w sanockiej placówce mówią dość. Walczą o podwyżki oraz zmiany w systemie pracy zapowiadając strajk głodowy. Chcą także pokrycia kosztów szkoleń przez placówkę, w której pracują - o czym poinformował portal Korsosanockie.pl. Protest rozważają także pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz Centrum Psychiatrii w Morawicy.  Powodem strajku są  kwestie związane z wypłatą tzw. Zembalowego. 

Sanocki szpital już na początku roku sygnalizował problemy z rotacją kadry medycznej. Trudna sytuacja pielęgniarek zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku trwa natomiast kilka lat. Od końca 2014 r. są one w sporze zbiorowym z pracodawcą. Początkowe postulaty pielęgniarek dotyczyły podwyżki na poziomie 500 zł, po negocjacjach dyrekcja placówki przystała na wzrost wynagrodzenia w kwocie 300 zł. Finalnie jednak podwyżka może wynieść 50 zł, gdyż na tyle w obecnym momencie stać jest szpital. Propozycja została odrzucona. - Stawka godzinowa wzrosłaby o 32 gr., nie możemy przyjąć tak uwłaczającej propozycji - mówią pielęgniarki. 

Tamtejsze pielęgniarki skarżą się także, że władze odpowiedzialne za funkcjonowanie szpitala nie podejmują z nimi dialogu. - Na zapowiedziane na wtorek spotkanie nikt nie przyszedł - tłumaczą.

Anna Grela

Źródło: mat/pras

Polecam również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

xx Sobota, 13 Października 2018, 9:49
Jeszcze im mało?